Avatar billede ouch Nybegynder
15. december 2003 - 13:52 Der er 5 kommentarer og
2 løsninger

Program til at begrænse båndbredde på en enkelt PC

Jeg mangler et program til at begrænse båndbredde på en enkelt pc. Jeg har flere pc'er i et nætværk og jeg vil sørge for at en enkelt pc maksimalt bruger xxx/xxx Kb/s. Der er intet problem i at have det til automatisk og starte o.s.v. men hvis det kan blive skjult fra startlinien & som tray ikon ville det bare være fint.
Avatar billede snowball Novice
15. december 2003 - 13:54 #1
http://bandwidthcontroller.com/ - kræver en server hvor alt trafikken går igennem.

http://www.netlimiter.com - skal installeres på alle PC'ere, men kræver ikke en server alt trafikken skal gå igennem.

Snowball
Avatar billede popsy Novice
15. december 2003 - 13:54 #2
Avatar billede kenp Novice
15. december 2003 - 13:55 #3
Avatar billede ouch Nybegynder
15. december 2003 - 14:56 #4
Takker snowball. Lige hvad jeg ledte efter (sidste af dem). Bare syndt man ikke kan enten skjule ikonet eller låse limit'sne. Lidt trøstepoint til kenp for at være langsomst ;)
Avatar billede kenp Novice
15. december 2003 - 15:19 #5
sorry sorry, jeg beklager jeg kom til at ligge et svar 14 sekunder efter det oprindelige svar! men fik altså ikke opdateret!!1 (snowball vil du have 5 point ;))
Avatar billede ouch Nybegynder
15. december 2003 - 15:28 #6
Først til mølle...
Avatar billede snowball Novice
15. december 2003 - 15:49 #7
kenp: Ellers tak. Behold du du dem bare ;)

Snowball
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester