Avatar billede sacer Nybegynder
30. december 2003 - 00:47 Der er 5 kommentarer

Max begrændsning?

Hvordan gør man så der er max begrændsning på en tabel ? For eksempel 10 ?
Avatar billede milandt Nybegynder
30. december 2003 - 00:49 #1
Ved ikke om du kan begrænse en tabel til kun at må indeholde 10 rækker, men du kan evt lave et lille script i ASP der kontrollere om der allerede findes 10 rækker, og hvis der gør det, så skal der udskrives en fejl, og det tiltænkte indhold aldrig skrives til databasen??
30. december 2003 - 00:52 #2
mener du indholdet af et felt?

På tabel-niveau (eller på feltet på en formular) kan du angive egenskaben "Validering". Her kan du skrive f.eks.:
<=10
Og i egenskaben "Valideringsmeddelelse" kan du skrive en besked til brugeren, hvis han taster noget ulovligt. F.eks:
Værdien skal være mindre end eller lig 10
Avatar billede juks Novice
30. december 2003 - 09:04 #3
du kan jo evt lave det sådan at dine forspørgelser ikke viser andet en 10 poster....
06. marts 2004 - 21:21 #4
Sacer->Hvis du har løst dit problem, lukker du så ikke spørgsmålet?
10. maj 2004 - 21:49 #5
sker der mere her???
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Dyk ned i databasernes verden på et af vores praksisnære Access-kurser

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester