Avatar billede johndifool Nybegynder
01. januar 2004 - 18:46 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Optimering af et regnearks design.

Hej!

Jeg er nu færdig med et regneark. Stor tak til primært Kabbak for megen kyndig bistand.

Det er meningen at dette regneark skal anvendes på et intranet.

Hvorledes kan man tilrettet regnearket således at det fremstår mest muligt præcentabelt for brugerne.

Tænker primært på om man, kun for dette ene regneark, kan fjerne alle anvendte værktøjer såsom "koordinatsystem" (der hvor der står A, B, C....1, 2, 3..).

Er der en som kan henvise til side på nettet med lette overskuelige eksempler og anvisninger på design af layout på regneark?

På forhånd tak for hjælp.
Avatar billede x-lars Novice
02. januar 2004 - 08:15 #1
Gå ind i Funktioner > Indstillinger > Vis. Fjern flueben for "kolonne og rækkeoverskrifter", "Gitterlinier", "Vandret rullepanel", "Lodret rullepanel" m. fl.

Så skulle det være der! Godt nytår!
Avatar billede x-lars Novice
02. januar 2004 - 08:28 #2
Avatar billede johndifool Nybegynder
04. januar 2004 - 21:46 #3
Tak for det...Godt nytår...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Excel kurser for alle niveauer og behov – find det kursus, der passer til dig

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester