Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
Det er nu fint nok! det er sådanne en jeg har! dvs. at du bare probber et kable i! også finder den selv ud af om det er krydset eller ej, så det vil virke med begge kable typer.
ja det er en magen til jeg har. og jeg bruger sådan lidt forskellige kabler til de forskellige computere jeg har! og den er fuldstændig lige glad om det er krydset eller lige kabler jeg bruger.
ja det gør jeg :) den som espersen linker til er ganske god og nem at sætte op, og der er 4 porte på som funger som swich, og hvis det ikke er nok så køber du så bare sådan en som du linker til.
det kommer an på hvad du skal ahve bagved! om du vil sætte netværk op m.m.! men ja den vil virke! hvis du skal have netværk mellem dine computere så vil jeg anbefale en router
pga. af sikkerheden, samt at der ikke er nogle begrænsninger på hvor mang comptuere du vil sætte op! (op til 253 computere) nemheden i at lave netværk, du behøver kun 1 ip-adresse.
En Router sørger for at forbindelsen fordeles til de forbundne pc'ere : den optræder som bindeleddet til internettet. Med routeren kan du koble flere pc'ere på nettet (fx. hvis du har besøg af venner/familie osv. får en ekstra PC eller flere).
Firewall'en i en router er en såkaldt hardwarefirewall og beskytter dig "allerede ved havelågen" En software-firewall som jo er installeret på PC'en; stopper først en evt. ubuden gæst ved fordøren/bagdøren/vinduet.
Det bedste af de 2 er nok hardwarefirewallen i routeren, men en god software holder desuden øje med hvilke programmer der går på nettet, hvorfor kombinationen af disse 2 er at foretrække.
ok se det lyder fornuftigt... Jeg har bare aldrig haft problemer med at sætte nettet om med hub/switch, det er det som gør mig lidt uforståen. Vil den firewall så ikke også gøre det sværer for mig at kommunikere ud? (Spille på nettet osv?)
ok! DVS konklusionen fra jer begge er at i syns jeg skal købe den router? men kun af sikkerhedsmæssige årsager?? får man oplysninger om hvilke porte forskellige spil/programmer bruger?
Ikke kun af sikkerhedsmæssige årsager; routeren er bedre til at fordele internetforbindelsen til de tilsluttede PC'ere + den kan have flere PC'ere tilsluttet
Jeg kender slet ikke det Scancom-mærke (kvalitetsprodukt ?) - gå efter et kendt mærke pga. evt. enere behov for hjælp til opsætning og opdatering af router!
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.