Avatar billede arbogast Nybegynder
07. januar 2004 - 10:44 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

win 98 hvad er 'winregse.exe'

i følge min firewall (zone alarm) søger filen c:\windows\system\winregse.exe ofte adgang til nettet.

ved søgning på google beskrives den som et hackertool, og jeg har fulgt vejledningerne til at få den fjernet.

Alligevel ser jeg i zonealarms log at den forsøger at få adgang.

Det jeg er i tvivl om er:

findes der en oprindelig 'god' og nødvendig winregse.exe, som er harmløs. Er der en der vil være så venlig at se i sin systemmappe?

er dette tilfældet - hvad gør den?

på forhånd 1000 tak
Avatar billede arlet Juniormester
07. januar 2004 - 10:46 #1
Avatar billede arlet Juniormester
07. januar 2004 - 10:47 #2
Hent verdens bedste trojanscanner. Det hedder TrojanHunter og du kan på denne adr. få en 30 dages trial version: http://www.misec.net/trojanhunter/ Installer programmet, Der lægger sig et trojanhunter ikon i tray, højreklik på dette og vælg settings. Sæt en vinge i Automatisk remove trojans. Kør derefter en scanning med TrojanHunter.
Avatar billede arlet Juniormester
07. januar 2004 - 10:48 #3
Hvis den ikke finder den, så får at være helt sikker, så smid lige en hijackthis herind.
http://www.merijn.org/files/HijackThis.exe

den udpakker du og kører Hijackthis, scan, save log og kopier logfilen herind, så kigger vi på den.

DU MÅ IKKE FIXE NOGET SELV. NÅR VI HAR TJEKKET LOGGEN IGENNEM FORTÆLLER VI DIG HVAD DER SKAL SLETTES...
Avatar billede arbogast Nybegynder
19. maj 2004 - 23:53 #4
Har ikke været så aktiv.
I begyndelsen da jeg var bruger her, forstod jeg ikke helt det m. svar/point/accapteret etc. newbie som jeg var. Jeg fik løst problemet 1000 tak.
her er forsinkede point.
Avatar billede arbogast Nybegynder
20. maj 2004 - 17:22 #5
hvorfor får du ikke de point? har trykket accepter mange gange
Avatar billede steen_hansen Forsker
20. maj 2004 - 17:23 #6
Du skal markere arlet i boksen først, og derefter trykke accepter :o)
Avatar billede arbogast Nybegynder
22. maj 2004 - 12:14 #7
tak til Steen Hansen
ARBO
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester