Avatar billede krusnof Nybegynder
07. januar 2004 - 11:42 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Popup vinduer

Jeg har nogle popup vinduer, som jeg har et lille problem med. Når man klikker på det første (og lader det forblive åbent), og man derefter klikker på det næste, så åbner det op i samme vindue - altså med forkerte propertioner. Kan I hjælpe således at de åbne i sine egne vinduer?

<!--
function popup(url,h,w) {
popupWin = window.open(url, 'Billeder', 'height=' + h + ',width=' + w + ',top=100,left=100')
}
// -->

<a href="java script:popup('../mdr/mdr321.html','','width=528,height=719')"><img src="../small/image321.jpg" width="113" height="113" border="0" alt=""></a>
Avatar billede medions Nybegynder
07. januar 2004 - 11:44 #1
Det er fordi det har samme navn!
Du kalder det for Billeder, hvis det andedt oxo hedder Billeder bliver det åbnet i det samme!

//>Rune
Avatar billede medions Nybegynder
07. januar 2004 - 11:45 #2
Hvis du fx. gør sådan her:

<!--
function popup(url,h,w,navn) {
popupWin = window.open(url, navn, 'height=' + h + ',width=' + w + ',top=100,left=100')
}
// -->

<a href="java script:popup('../mdr/mdr321.html','','width=528,height=719','navn1')"><img src="../small/image321.jpg" width="113" height="113" border="0" alt=""></a>

<a href="java script:popup('../mdr/mdr321.html','','width=528,height=719','navn2')"><img src="../small/image321.jpg" width="113" height="113" border="0" alt=""></a>

Så skulle det gerne virke!

//>Rune
Avatar billede krusnof Nybegynder
07. januar 2004 - 11:48 #3
tak kunne ikke huske det.
Avatar billede medions Nybegynder
07. januar 2004 - 11:49 #4
Anytime...
Thx 4 Poinz

//>Rune
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester