Avatar billede thomas_yde Nybegynder
11. januar 2004 - 14:37 Der er 14 kommentarer og
6 løsninger

Ris og ros ønskes til hjemmeside.

Hej alle,

Ris og ros ønsket til dette site http://www.vik-badminton.dk/dev/

Stave kontrol er ikke nødvendigt, da siden kun er i beta.
Avatar billede minus Nybegynder
11. januar 2004 - 14:45 #1
hey.. det er da en pæn hjemmeside.

Jeg synes bare at du skal lave teksten tynd i menuen, da det er svært at læse. men ellers er det en super pæn hjemmeside og meget overskuelig!
Avatar billede mjl Nybegynder
11. januar 2004 - 15:09 #2
Det er rigtigt pænt - du bør dog bruge text-fonten "verdana" i stedet!!!
Avatar billede Dan Hansen Juniormester
11. januar 2004 - 15:12 #3
Jeg kan kun være enig... ser faktisk meget godt ud!
Men som minus siger - så tund tekst i menuen!! det er lidt gnidret!
Ellers er det kanon...

Måske kunne jeg finde på at centrere den på skærmen og så lavet noget fyldfarve anden end den hvide uden om... :D
Bare et forslag :D
Avatar billede Dan Hansen Juniormester
11. januar 2004 - 15:13 #4
det var mit svar :D
Avatar billede espersen Novice
11. januar 2004 - 15:15 #5
fed side !!  Du har fået farver osv. til at passe rigtig godt sammen! - Prof.!
Helt enig med at Verdana skal være din skrifttype - det gør det meget nemmere at læse!
Din dropdown menu kunne eg godt tænke mig droppede blot ved at musen føres henover (så sparer man ét klik)
Avatar billede thesurfer Nybegynder
11. januar 2004 - 15:33 #6
Helt sikkert en anden font.. Jeg plejer at bruge Tahoma, men Verdana er vel også et godt valg.

Som espersen skrev, ville det være en god ide med bare at føre musen hen over menuen, i stedet for at skulle klikke..
Selve indholdet af dropdownmenuen, synes jeg, er grimt. Farven hvid passer ikke rigtig ind.. og den der "3D"-ramme er heller ikke for fed. Væk med den :)

Det er tydligt at se, at du kun tester i Internet Explorer. Det ligner p*s i både Opera v7.20 og Mozilla 1.5 (5.0). Jeg vil anbefale dig at du downloader de 2 browsere (msåke endda også Netscape), og tester med dem også.

Opera: http://www.opera.com/download/
Mozilla: http://www.mozilla.org/
Netscape: http://channels.netscape.com/ns/browsers/download.jsp

Jeg burde egentlig selv installere Netscape.. :)

Forbedringer kommer af negativ kritik.
Avatar billede kennith Nybegynder
11. januar 2004 - 16:15 #7
Jeg syntes det er en kanon flot side du har lavet. Jeg kan kun finde nogle bittesmå og nærmest ligegyldige petitesser som helt og holdent kun er min mening. Adressen nede i venstre hjørne er ikke 100% centreret den er måske en ½ mm for langt mod venstre. E-mail linkne forneden i højre side syntes jeg er lidt fortæt på underkanten og syntes godt de måtte komme et par mm længere mod højre. øverst på siderne skriver du "placeringen" f.eks. forside - banebooking
på nogle af siderne er der ikke noget luft under der skal laves noget afstand til sidernes indhold. på banebooking står teksten helt ud til kanten af tabellerne. som sagt det er bittesmå ting som jo i vid udstrækning er en smags sag

Jeg vil give din side 10 med pil op

Kennith
Avatar billede kennith Nybegynder
11. januar 2004 - 16:17 #8
PS kun testet i IE 6.0

Kennith
Avatar billede Dan Hansen Juniormester
11. januar 2004 - 18:23 #9
jeg har lige en anden ting...

Jeg kan godt være lidt enig med thesurfer... dropdownmenuen kunne bruge lidt ændringer... om farven hvid ikke passer - det ved jeg nu ikke om jeg er ening i, men i hvert fald synes jeg du skal fjerne understregningen af teksten i dropdownmenuerne... det kommer til at virke forvirenden med både understregning og kasserne rundt om hvert link!

jeg synes også du skal droppe den del af rollover delen i menuerne som gør teksten fed... - blot nøjes med farveændringen :D

En sidste lille ting... hvorfor ikke gører billedet på kørselsvejledningen til linket mod kraksiden - i stedet for linket lige over "på krak"!

Håber du kan bruge det til noget :D
Ellers - som før sagt - kanon flot side :D
Avatar billede thomas_yde Nybegynder
11. januar 2004 - 18:28 #10
Hej allesammen
Mange tak for de venlige ord indtil videre, der er helt sikkert en masse som i har sagt der vil blive ændret. Ting som man lige ser sig blind på.

Mange tak indtil videre!
Avatar billede Dan Hansen Juniormester
11. januar 2004 - 18:31 #11
Du er velkommen :D
Men fortsæt du bare med at lave hjemmesider - det er du sgu ikke dum til :D
Avatar billede Dan Hansen Juniormester
11. januar 2004 - 18:31 #12
hedder dit firma DMdata?
Avatar billede Dan Hansen Juniormester
11. januar 2004 - 18:33 #13
OK - det er det nok ikke - men arbejder du så der!? eller hvad har DMdata med siden at gøre?
Avatar billede thomas_yde Nybegynder
11. januar 2004 - 21:10 #14
esbweb>
Nej jeg arbejder ikke hos DMdata, de er sponsor til klubben.
Tak for komplimenterne :)
Avatar billede jps6kb Novice
13. januar 2004 - 08:48 #15
Sej side...

MEN! *GG*

Times New Roman... ikke en skrift jeg bryder mig om...
Jeg kunne godt tænke mig en smule luft mellem teksten og billedet på forsiden.

Er du flyttet til Århus eller blot ønsker at skifte klub, vil|billede|
Er du flyttet til Århus eller blot ønsker at skifte klub, vil  |billede|
... og måske en sort streg omkring billedet... måske bare mig ;)

Motionister -> Booking> Hvad laver de farver der ?? Skrigende rød og grøn. Nu du har lavet siden i en mat farve sætning kunne det være en god idé at fortsætte med det...
Avatar billede thesurfer Nybegynder
13. januar 2004 - 16:19 #16
..glemte at nævne at menuen ikke virker i Opera.. :)
Avatar billede thomas_yde Nybegynder
16. januar 2004 - 19:43 #17
Tak for alle jeres kommentar vi vil begynde at bruge de bedste. Og senere vil jeg lave den til andre browsere :))
Avatar billede espersen Novice
16. januar 2004 - 19:52 #18
held og lykke; du i hvertfald tæt på målet - nu er det "blot" de små ting som lige skal fixes.

Tag en tur i validatoren; måske det kan være med til at finde de fejl, der bevirker at det "ser ud af p*s" ;
http://validator.w3.org/check?uri=http%3A%2F%2Fwww.vik-badminton.dk%2Fdev%2F&charset=%28detect+automatically%29&doctype=Inline&ss=1&verbose=1
Avatar billede espersen Novice
16. januar 2004 - 19:56 #19
Avatar billede xvid Seniormester
16. januar 2004 - 20:04 #20
-
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester