Mit gæt er at en af dine variable ikke indeholder noget. Fordi du ikke erklærer dem, får du en underlig fejl, idet dine variable i nogle tilfælde ikke eksisterer. Hvis du erklærer dem først, vil de altid eksistere, hvad enten der er indhold i din Request.Form eller ej.
mufoxe >> hans variable eksisterer selv om man ikke Dim'er dem. Det er kun ved brug af Option Explicit at man er *nødt* til at Dim'e variable. Hvis en af hans Request.Form ikke resulterer i noget, så bliver variablen initialiseret med "" ... prøv selv:
test = Request.Form("test") Response.Write( IsNull( test ) )
Denne vil skrive 'False' ... med andre ord, så eksisterer variablen, men den er af længde 0
Altså der er problemet nu er at din funktion ikke bliver kald right?
Prøv at gør sådan her:
If Request.Form("Mode") = "Validate" Then Response.Write("<script>alert('Funktionen skulle blive kaldt nu!');</script>") Receiver = Request.Form("ReceiverEmail") Account = Request.Form("AccountId") Amount = Request.Form("Amount") AffText = Request.Form("AffText") MerText = Request.Form("MerText")
Sorry det var mig der havde en fejl på en session som gjorde at jeg ikke fik vist noget :o)
Og hvad angår det med dim så har jeg lige slået det op i min bibel og ved asp 3.0 er det kun når man bruger Option Explicit at man er tvunget ud i at skulle dim'me :o)
Weird, prøv at opret et spm under eksperten -> fejl med emnet!
//>Rune
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.