Avatar billede perj2000 Novice
18. januar 2004 - 11:28 Der er 9 kommentarer

Luk vinduet / billedet der åbnede et andet

Hejsan
Er dette her muligt:
I et "fremmed" system er der et link til det system jeg er ved at lave. Altså a la <a href=www.xxx.dk/xxxxxx.asp>system</a>. I programmet xxxxxx.asp viderestilles til en af 3 mulige startprogrammer. Mit system kører herefter i et stort popup-vinduw. Fint nok. Men var det muligt at få aflivet browseren (som jo er tom) der statig står med www.xxx.dk i adresselinien. Kan denne lukkes automatisk ?.
Har nogen et godt råd.
PFT
Per
Avatar billede phpwiz Nybegynder
18. januar 2004 - 11:29 #1
ved slet ikke om det virker, men noget a'la :

opener.close(); i det vindue der åbnes
Avatar billede phpwiz Nybegynder
18. januar 2004 - 11:30 #2
den hedder : window.opener.close();
Avatar billede fangel Nybegynder
18. januar 2004 - 11:33 #3
det var da en fræk opførsel fra en side at ville lukke mit browser vindue... tænk hvis jeg havde sad i Mozilla Firebird med 8 tabs åbne i samme vindue og JS lukkede det... tror du jeg ville vende tilbage til din side?

Pointe: det er direkte dumt at lave sider der åbner i nye vinduer... mange foretrækker kun at have et vindue åbent og så bare have tabs i dette (hvis altså man bruger en anstændig browser som Mozilla) og et sådanne trick ville smadre dette... fordi man har ikke en jordisk chance for at forhindre det !

Jeg ville lave det så det ikke benyttede popups og så bare lave det så det køre i et vindue... så vigtigt kan de sidste par pixel ikke være !

Morten
Avatar billede phpwiz Nybegynder
18. januar 2004 - 11:35 #4
hvis man kører med en browser der kører med tabs såsom firebird, vil en window.opener.close(); så ikke kun lukke den tab ? og ikke hele firebird ? ..
Avatar billede fangel Nybegynder
18. januar 2004 - 11:38 #5
ramlev -> har faktisk aldrig prøvet... måske man skulle køre nogle teste på det... men holder stadig fast i min holdning...
Avatar billede phpwiz Nybegynder
18. januar 2004 - 11:52 #6
dea_pg ja klart, no doubt.
Avatar billede perj2000 Novice
18. januar 2004 - 12:32 #7
window.opener.close() virkede faktisk efter hensigten.
Men som dea_pg er inde på er det mindre smart at den vil skyde alle tabs ned i bestemte browsere. I dette isolerede tilfælde er det ikke noget problem da mit system er til integration med et ændre system der kører på en gammel netscape browser.
Avatar billede phpwiz Nybegynder
18. januar 2004 - 13:02 #8
så er det bare om at godkende og få lukket spørgsmålet
Avatar billede fangel Nybegynder
18. januar 2004 - 13:56 #9
jeg smidder også lige et svar hvis du skulle være intereseret i af give lidt pint for min mening på løsningen...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester

IT-JOB