Avatar billede thyrsted Nybegynder
23. januar 2001 - 11:24 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Hvordan ligger jeg et garfisk element under tekst

Jeg har skrevet en tekst hvor der under skal vises et grafisk element, hvordan skal koden se ud til dette? Jeg har teksten til at ligge i lag fordi der skal skiftes indhold i mine rammer når man kører musen hen over knapperne.Kan det overhovedet lade sig gøre?
Avatar billede emileej Nybegynder
23. januar 2001 - 11:50 #1
Du behøver slet ikke det med lag :)
Hvis du har teksten i en celle, kan du bare bruge flg kode:

...
<td id=\"MinLink1\" bgimage=\"mitbillede.gif\" onmouseover=\"document.MinLink1.bgimage=\'mitaktivebillede.gif\';\" onmouseover=\"document.MinLink1.bgimage=\'mitbillede.gif\';\" onclick=\"document.location=\'minnyeside.html\'\">
Mit link\'s tekst
</td>
....

E-)mil
Avatar billede emileej Nybegynder
23. januar 2001 - 11:55 #2
Upz!

Det gik lidt stærkt :)

Rettelse:

...
<td id=\"MinLink1\" background=\"mitbillede.gif\" onmouseover=\"document.all.MinLink1.background=\'mitaktivebillede.gif\';\" onmouseout=\"document.all.MinLink1.background=\'mitbillede.gif\';\" onclick=\"document.location=\'minnyeside.html\'\">
Mit link\'s tekst
</td>
...

E-)mil
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester