Avatar billede mora Nybegynder
20. januar 2004 - 01:00 Der er 1 løsning

Smoothwall og nat loopback - how?

Jeg har en TDC adsl linje, men når jeg vil se nogle af de hosts der er hosted lokalt, får jeg timeout somom siden ikke findes.

Indtil nu har jeg løst det ved at oprette alle hosts i smoothwall og bruge den som lokal dns, men når der kommer flere og flere hosts er dette ikke en optimal løsning.

På zyxel routers ved jeg man kan lave nat loopback således at routeren sender data der skal til ens eksterne ip tilbage på lan iforhold til de gældende nat regler.

Nogen der ved hvordan dette kan gøres med Smoothwall ?

Pt. kører jeg smoothwall1, men kan opgradere hvis det kun kan lade sig gøre i den nye 2.0
Avatar billede mora Nybegynder
19. marts 2004 - 11:55 #1
har kaseret smoothwall
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester