Avatar billede cosmo21 Novice
20. januar 2004 - 10:54 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Winamp 5 Spørgsmål

Jeg har lige downloaded den nye Winamp 5

Fantastisk design og noget bedre end versionerne før den.

Men problemet på Winamp 5 er afspilning af CD´er.
Når jeg isætter en cd så gjorde den det på den gamle udgave af Winamp at den spillede med det samme og uden man kunne høre cd´en arbejde.

Nu når jeg sætter en CD i så speeder drevet cd´en vildt op og den bliver ved selv når musikken spiller hvilket der får musikken til at hoppe.

Ved nogen hvad det er i Winamp5 der evt skal stilles på så CD´en ikke speeder op sådan og arbejder helt vildt når den bare skal spille musik.
Avatar billede htmlkongen Novice
20. januar 2004 - 11:55 #1
Har du prøvet at genindstallere selvom det er helt nyt? http://www.winamp.com/player/free.php Kan være det er en fejl fordi det er så nyt, at de ikke har fået det rettet.
Avatar billede htmlkongen Novice
20. januar 2004 - 11:57 #2
Gør den det også hvis du gør det i Windows Media Player? For så kan det godt være dit CD-rom drev der er defekt
Avatar billede cosmo21 Novice
20. januar 2004 - 11:58 #3
i Windows Media player gør den det ikke og heller ikke i Cd Playeren der medfølger til Windows 98
Avatar billede htmlkongen Novice
20. januar 2004 - 12:04 #4
Har du prøvet at genindstallere det? Evt med en patch til det?
Avatar billede chalde Seniormester
20. januar 2004 - 12:15 #5
htmlkongen -> Nu ikke drage forhastede konklusioner :-)

cosmo21 -> Installér powertoys (går ud fra at du har win98, eftersom du skrever win98 hehe)
Sådan gøres det: http://www.wown.info/j_helmig/w98pwrty.htm
Der er et faneblad (kan ikke huske hvad det hedder) hvor du kan enable/disable automatisk afspilning af audio cder. Det skal selvfølgelig være enablet.

Tjek derefter om det er slået til i winamp. Dette gøres i:
options->preferences->general preferences->file types->"launch winamp for audio cd´s"

Tror at grunden til at den "speeder" op er, at den tager lyden digitalt istedet for analogt. Der skal du ind i enhedshåndtering->dit cdrom drev->fjerne hakket i afspil lyden digitalt (kan ikke huske hvilket faneblad i win98). Dette kræver dog at du har et analogt lydkabel mellem cdrom drev og bundkort/lydkort.
Avatar billede htmlkongen Novice
20. januar 2004 - 12:21 #6
chalde>> Nej selvfølgelig ikke :) Var bare nysgerrig *gg*
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester