Avatar billede rene.c Nybegynder
21. januar 2004 - 17:49 Der er 2 kommentarer

Lave Backup af DVD film

Hejsa !
Jeg er ny bruger herinde, håber jeg bliver taget godt i mod og at jeg kan få hjælp til mit problem...

Jeg har nogle dvd film som jeg gerne ville tage en backup kopi af til bilen som ungerne så kan nyde godt af på køreturen.

Men ved ikke helt hvordan og hvilket program jeg skal bruge, for der er jo osse forskel på længden af filmene, og jeg har kun 4.7 gb dvd+r skiver som min brænder kan klare, så måske man kan undlade nogle af alle de forskellige undertekster og de forskelleige sprog og evt. x-tra ting som bliver lagt på orginalen.

MVH René
Avatar billede musti776 Nybegynder
21. januar 2004 - 18:07 #1
Hej og velkommen til :)

Du kan bruge shrink http://www.dvdshrink.org/where.html
den nyeste version af programmet komprimere selv filmen så den kun fylder de 4.7
hent programmet og se om du kan finde ud af det...

Musti
Avatar billede bleze Nybegynder
21. januar 2004 - 18:16 #2
DVD Shrink er et godt gratis program... Brug DVD Decrypter til at brænde med. Det er også gratis...  Evt skal du bruge Image tool til at lave et image af filerne som kan brændes.

Programmer og info findes på www.doom9.net
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester