Avatar billede picazzo Nybegynder
28. januar 2004 - 12:26 Der er 15 kommentarer og
1 løsning

Hvor får jeg min webside til at fylde mindre?

Jeg har lige lavet en ny hjemmeside med en masse links. Jeg har ikke brugt en masse fancy grafik, Java, eller lign. Min side fylder 130kb, og når jeg tjekker andre sider der ligner min, kan jeg se at de kun fylder det halve???

Jeg bruger Frontpage 2000!
Avatar billede larsholmgaard_dk Nybegynder
28. januar 2004 - 12:29 #1
Lad os se den. Man kan snakke i timevis om teoretisk optimering, men lad os se den, så kan vi bedre foreslå nogle ændringer.
Avatar billede mat Nybegynder
28. januar 2004 - 12:34 #2
Hvis det er html-side kan det næsten kun være to ting, enten bruger du for mange billeder eller osse er de ikke komprimeret nok (men det er jo altid et spørgsmål om vægtning).

mvh mat
Avatar billede bandit_ Nybegynder
28. januar 2004 - 12:42 #3
lav billederne om til jpg :P
Avatar billede picazzo Nybegynder
28. januar 2004 - 12:51 #4
Tjaa, jeg ved ikke om Eksperten.dk tillader det, men det er links til sexsider:
http://www.hot6links.com

Jeg bruger kun få gif-banners!

Prøv at tjekke den ud, og se om I kan finde fejlen, - jeg kan ikke!

Tak!
Avatar billede mat Nybegynder
28. januar 2004 - 12:53 #5
well den loadede lynhurtigt her?
Avatar billede picazzo Nybegynder
28. januar 2004 - 13:23 #6
Mat!

Du skal tænke på, at jeg får tusindevis af surfer der sidder og rocker til
et 56k modem, - dem med adsl, har ingen problemer! Jeg regner med iflg. min
hits, at få ca. 10.000 - 15.000 besøgende hver dag inden længe, og det ville
være kedeligt, hvis 1/4 af dem ikke gad at komme tilbage...;o)
Avatar billede _michael_ Nybegynder
28. januar 2004 - 15:23 #7
Det er din html-kodning, der er virkelig gal.

Selve html-dokumentet fylder over 120 kb! Dvs. på et alm. 56k modem, så tager det over 20 sekunder at hente siden - på en god dag.

Du skal lave hele siden om, så den bruger stylesheet istedet for at definere farve, skrift og størrelse på hver enkelt link. Gør du dette, så kan du roligt trække 80-90kb fra dokumentets størrelse.
Avatar billede larsholmgaard_dk Nybegynder
28. januar 2004 - 16:55 #8
Enig med Michael her - det er html'en den er gal med. Det var netop derfor at jeg gerne ville se sitet, inden jeg kom med forslag til, hvorfor siden var så tung. Du bruger jo netop ingen billeder (eller ihvertfald kun meget få).
Avatar billede picazzo Nybegynder
28. januar 2004 - 17:44 #9
Michael du har vist ganske ret her, - jeg skal dog lige finde ud af hvordan
jeg får sammnesat en ny side med stylesheet!

Jeg syntes de 30 point er til dig, så dem får du!

Tusinde tak....kunne dog godt bruge din hjælp lidt mere....;o)
Avatar billede picazzo Nybegynder
28. januar 2004 - 19:19 #10
Attention: Michael!

Kan du eller en du kender rette min webside til, - altså rette de beskrevne
fejl på siden? (Jeg må indrømme, at jeg ikke helt kan ud a´en!

Og hvad skal det koste...

Picazzo
Avatar billede cozey Nybegynder
28. januar 2004 - 22:34 #11
find et stanadrd css-dokument ... evt. fra en anden side ... sæt et link til den under <head> ...links skal være som følger:
<link rel="StyleSheet" href="stylesheet.css" type="text/css">
-ret stylesheet.css til den korrekte sti...

Derefter fjerner du alle dine <font>-tags...
Så vil siden se ret mærkelig ud, men det kan du så rette til i dit css-dokument!... css er ret let at rette i, da det ofte er skrevet på en let måde ... søg evt. på ekspertens søgemaskine efter css ...
Avatar billede _michael_ Nybegynder
29. januar 2004 - 00:56 #12
Picazzo> Ja, jeg kender godt nogle, der kan rette din webside til... Men jeg kender ingen, der gider at gøre det...
Hvad så næste gang du skal opdatere din side med nye links? Bare et godt råd. Du kan lige så godt lære det basale, før din side begynder at blive rigtig meget besøgt - og du forhåbentlig får rigtig travlt med at opdatere siden.

Først og fremmest, så vil jeg foreslå dig, at 'fyre' Frontpage i et stykke tid, da meget af den forkerte html-kode er forårsaget af Frontpage. Det er en kendt problem. Frontpage kan dog godt være en ganske god editor, når man først har det grundlæggende html-kendskab på plads (og derudover også lige har siddet og tæsket rundt i Frontpage i 3-4 timer om dagen i 3-4 måneder)
Grunden til at jeg foreslår dig, at droppe Frontpage lidt er, at gennem Frontpage lærer du ikke at 'læse html-koder', da det hele foregår visuelt - og derfor vil du heller aldrig få en jordisk chance for at kunne optimere din egen side, hvis du ikke ved, hvordan du skal optimere.

Hvad med at jeg lavede din hjemmeside med god kode. Hvad så næste gang den skal optimeres, er der så også en eller anden, der skal optimere din side for dig? :o)

Så... Der er egentlig ikke så mange valgmuligheder for dig, hvis du skal gøre dig forhåbninger om at komme til at tjene lidt på dit projekt.

Det er bare på med pilen... og lær lidt html. :o)
Avatar billede _michael_ Nybegynder
29. januar 2004 - 00:57 #13
Hov... så det først nu... Tak for pointene... :)
Avatar billede fredie89 Nybegynder
01. februar 2004 - 09:58 #14
Det er meget let at rette siden til.. www.fredie89.dk/style.css.. upload den.. lig denne kode mellen <head></head> det vil se sådan her ud:
<html>
<head>
<title>hey</title>
<link rel="stylesheet" type="text/css" href="style2.css">
</head>
<body>
</body>
</html>

Åben nu style.css og tilpas den dine farver på din side. Så sletter du bare alle de der font-koder. Jeg kigger forbi senere så skriv hvis du har brug for hjælp..

MVH. Frederik
Avatar billede fredie89 Nybegynder
01. februar 2004 - 10:02 #15
<link rel="stylesheet" type="text/css" href="style.css">*
Avatar billede picazzo Nybegynder
19. oktober 2005 - 19:52 #16
Lukket
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester