29. januar 2004 - 11:24Der er
5 kommentarer og 1 løsning
Upload af billeder via formular
Hej!
Jeg er i færd med at lave et nyhedssite, og man skal have mulighed for at uploade et billede når en admin opretter en nyhed.
Jeg har selv lavet login, osv - Alt hvad jeg behøver hjælp til (indtil videre), er hvordan jeg får en fil uploaded via en formular, til en mappe på serveren.
Jeg har surfet lidt rundt efter nogen færdige scripts, men de er meget voldsomme, da det nærmest er CMS-agtige systemer, med photoalbum og alt mulig BS - hvilket jeg ikke er interesseret i.
Jeg vil have hjælp i form af en kode der virker :) Simple as possible, tak :)
Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.
<% dim mode, Upload, FilePath, FileName mode = Request.QueryString("mode")
If mode = "upload" Then Set Upload = Server.CreateObject("Persits.Upload") FilePath = "Din Sti" Upload.Save FilePath For Each File in Upload.Files FileName = File.ExtractFileName Response.write FileName & "<br>" Next Set Upload = Nothing response.end end if %> <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN">
Hvis du bruger Persits AspUpload, men koden er næsten den samme, uanset hvilket Upload komponent du bruger.... Vær også opmærksom på at hvis du har andre form felter, hentes værdierne med Upload.form("") i stedet for Request.form("")
fennec: Det ser jo ikke vildt ud som jeg troede... Men jeg må indrømme at jeg er lidt grøn til asp... Hvad skal jeg skrive i test.asp for at få det til at virke?
csslover: Online-demo virker ikke, og det gør download linket heller ikk (har ikke rettigeder etc.)
Hvis du klipper teksten us som den er og gemmer i test.asp virker det. Når du har installeret Persits AspUpload (koster penge). Kan ikke lige huske en der er gratis, men den kan hentes i en trial version.
Hvis du bruger en anden ændre du bare Set Upload = Server.CreateObject("den valgte")
Du skal bare ændre FilePath til den sti hvor filen skal gemmes. F.eks FilePath = "d:\mitWeb\mineFiler\"
Derefter skal du sikre dig at man har skriverettigheder på mappen. Så skulle filerne gerne gemmes i mappen. Mappen skulle helst være i din web mappe, ellers kan du jo ikke hente dem fra en browser :)
Undskyld det sene svar, men jeg har været på skitur og er først lige kommet hjem.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.