Problem med NorthQ router (fra ALDI)
Da vi fik ADSL fra Tele2 købte vi en billig router fra ALDI, for at kunne dele forbindelsen mellem de computere vi har herhjemme. Lige nu er der 3 brugere af forbindelsen. Alle har faste IPadressen, og kører windows XP, og fungerer i øvrigt fint nok.Men routeren står simpelthen af nogen gange. Med tilfældigt interval er der intet hul fra nogen af PCerne fra LAN til WAN.
Alle er sat i den inbyggede switch, og der er forbindelse mellem de 3 computere. Det er kun udaf til der er lukket af. Hvis vi tager stikket ud et par sekunder og sætter det i igen, er alt i orden igen.
Af den log man kan se i web-admin interfacet er der ikke noget mistænkeligt, så jeg tror ikke det er nogen udefra der sender pakker il den dør eller noget i den stil.
Andre der har haft problemer ligende vores, og evt har en løsning?
Med venlig hilsen
Simon
