03. februar 2004 - 11:32Der er
17 kommentarer og 2 løsninger
Hvor får jeg kontanthjælp?
=Falliterklæring.
Jeg står netop uden arbejde og vil gerne have noget kontanthjælp, indtil jeg finder noget nyt arbejde. Jeg har aldrig stået i denne situation før, så... Hvor skal jeg henvende mig? Skal jeg først på AF og melde mig som arbejdssøgende og derefter på socialforvaltningen for at søge bistand? Hvordan virker det?
Håber E har nogle erfarne arbejdsløse, der kan fortælle mig hvor jeg skal henvende mig ;)
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Hvis du ejer fast ejendom, så kan du kun få kontanthjælp med tilbagebetalingspligt. Hvis du har en bil der koster mere end 30K, så skal du sælge den og bruge pengene først. Samt en masse andre regler.
Du vil formentlig blive smidt direkte i aktivering (ISS). Gælder kommunerne omkring hvor jeg bor, storkøbenhavn. Men som peet49 siger, socialkontoret. Så vil de tage stilling til hvad der skal ske. (har selv stået i situationen, valgte dog at finde noget midlertidigt)
Betingelser for at få kontanthjælp Ændrede forhold, der kan berettige til kontanthjælp, kan for eksempel være arbejdsløshed, sygdom, graviditet og fødsel, separation eller skilsmisse. Det er et krav, at du udnytter sine arbejdsmuligheder. Du kan derfor ikke få hjælp, hvis du afviser et rimeligt tilbud om arbejde, aktivering eller andre beskæftigelsesfremmende foranstaltninger.
Du skal melde dig ledig på dit lokale arbejdsmarkedscenter den første dag du er ledig. Du skal også være tilmeldt AF, hvis du får hjælp alene på grund af ledighed.
------------------------
Dem der har lyst, kan lægge et svar og få lidt point ( bare for jeres interesse i at hjælpe )
I min kommune foregår aktivering som regel i iss (rengøring m.m). Og i min kommune får man ikke lov til at gå mere end 2 dage før man skal aktiveres. Kontanthjælpen bliver derudover først udbetalt efter man har været i aktivering 1 måned. Du får løn for det, men absolut ikke noget at råbe hurra for.
Hmm... tror det er lokalt. Bor i Esbjerg og har været igennem møllen.
1. Man går på Arbejdsmarkedsafdelingen som det hedder og søger kontanthjælp. 2. Man får et skema man skal aflevere på AF. 3. Man kommer til samtale nogle dage efter man har været nede og søge. 4. Man begynder at modtage kontanthjælp 3-4 dage efter man har været til samtale og modtager et aktiveringstilbud.
Reglerne blev ændret i min kommune sidste eller forrige år, ved ikke med andre kommuner. Førhen kunne man også modtage kontanthjælp uden at være aktiveret, men ikke mere.
Da jeg var på kontanthjælp for ca. 9 mdr. siden gik der 3 uger fra jeg kom på hjælpen, til jeg kom i aktivering - var jeg ikke kommet på aktivering havde jeg intet job haft idag! Så helt skift er det ikke ;)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.