Avatar billede denmark87 Nybegynder
04. februar 2004 - 13:53 Der er 11 kommentarer og
4 løsninger

som ny bruger hvilket linux styresystem vil du anbefale?

som ny bruger hvilket linux styresystem vil du anbefale? og hvorfor lige netop dette styresystem.Jeg er totalt ny bruger og har aldrig set et Linux sys. før så det skal være næmt at gå til
Avatar billede noob2003 Nybegynder
04. februar 2004 - 14:05 #1
Hvis jeg var dig vil jeg starte med Redhat og lære hvordan det fungere, også kan du når du er blevet fortrolig med linux evt. kikke på nogle af der andre og se om de er bedre til at dække det behov du har.
Avatar billede -l_jogge_l- Nybegynder
04. februar 2004 - 14:29 #2
Mandrake er klart et godt starter program...

Der er jo osse Red Hat, men der er syslet mere for Mandrakens brugerflader og gennerelt meget meget flot!

www.mandrake.com eller
www.redhat.com
Avatar billede medions Nybegynder
04. februar 2004 - 14:30 #3
SuSE ville jeg anbefale, det er virklig lækkert og nemt at gå til!

//>Rune
Avatar billede mickey777 Nybegynder
04. februar 2004 - 14:31 #4
Jeg vil hellere starte med Linux Mandrake. Meget brugervenligt og lige til at gå til, minder i høj grad om windows.
Avatar billede svende Nybegynder
04. februar 2004 - 14:50 #5
tja. det er jo smag og behag. jeg vil sige Start med Mandrake. vis du hurtigt bliver ireteret på mandrake kan du se på lindows/redhat/suse/debian men så skal du igang med at læse dokumentation for at administere dem.
Avatar billede svende Nybegynder
04. februar 2004 - 14:50 #6
ups.. skulle ha været et svar :)
Avatar billede jasperDK Nybegynder
04. februar 2004 - 14:53 #7
Vælg RedHat, 50% som bruger Linux, bruger RedHat!
Så er der flere at få hjælp hos.
Avatar billede strych9 Praktikant
04. februar 2004 - 15:08 #8
Det kommer lidt an på dit formål med Linux. Hvis du ønsker at lære hvordan det fungerer så vil jeg faktisk anbefale Gentoo Linux. Der er ikke noget grafisk interface til at hjælpe dig igennem installationen. Til gengæld er der en temmelig god installations guide på ca 30 sider som forklarer dig alt, incl hvordan du bygger din egen kernel osv. Det tager 1-2 dage at installere Gentoo, men til gengæld er det umagen værd hvis du ønsker at lære..
Hvis du ikke har mod på Gentoo så prøv Mandrake feks. Det tager kun en halv time og så er du oppe at køre.
Husk at komme ind i det rigtige mentale flow inden du starter. Jeg kender ingen der har installeret nogen linux distribution i første forsøg og haft den til at køre tilfredsstillende i årevis overhovedet. Installer det, ødelæg det, lær, ødelæg det noget mere, lær noget mere og så installer det igen forfra.
Avatar billede denmark44 Nybegynder
04. februar 2004 - 16:59 #9
jeg kan lide alle jeres svar , meget hjælpsom hvilket nok også er meningen med denne side men jeg er alle meget taknemlige for deres hjælpsomhed men jeg må give mine sparsome pointe til strych9 og jogge fordi de gav lidt mere end resten
Avatar billede denmark44 Nybegynder
04. februar 2004 - 17:05 #10
ps hvordan uddeler jeg pointene
Avatar billede denmark44 Nybegynder
04. februar 2004 - 17:05 #11
?
Avatar billede jasperDK Nybegynder
04. februar 2004 - 18:56 #12
Nederst nede står der noget om at du kan accepterer nogle svar, du trykker på avanceret, og ude i venstre side, står der de to navne: Strych9 og noob2003. Du kan så trykke lige ved siden af dem og skrive hvor mange point de skal have.
Du kan ikke give jogge point før han har lagt et svar. Dette er en kommentar, og det kan du se ved at ude i venstre side står der kommentar!

Håber det var forståeligt!
Avatar billede Slettet bruger
05. februar 2004 - 01:53 #13
For lige at tilføje lidt til strych9s indlæg: Husk, at der skal meget til, før det er nødvendigt at geninstallere. Det kan måske være lettere at geninstallere end at fixe det, man har ødelagt, men man lærer allermest ved at få ting til at virke igen.

Selv har jeg aldrig geninstalleret. Jeg har nogle gange valgt at opgradere til en ny version eller at afprøve en anden distro, men alle mine Linux-installationer har virket fra første forsøg - desværre, for det har resulteret i at der er en masse ting, jeg ikke ved hvordan man fejlfinder på, for jeg har aldrig oplevet fejl på dem.

Min første Linux var en SuSE 5.3, og jeg har været meget glad for SuSE og dens YaST, som gør det meget let at sætte systemet op for en, der ikke kender meget til Linux. Jeg har købt flere versioner af SuSE som boxed edition og har ikke fortrudt.

Idag bruger jeg Debian, men jeg mener ikke den vil være det rigtige valg til en nybegynder. (Den er dog ikke værre end Gentoo - de er vist på ca. samme sværhedsgrad.)
Avatar billede fotobob Nybegynder
29. februar 2004 - 00:17 #14
Bliver Man drake overhovedet lavet mere? er det ikke noget med de er gået konkurs?
Avatar billede Slettet bruger
29. februar 2004 - 00:27 #15
De var gået i betalingsstandsning, og det er ikke det samme som at gå konkurs, men det kan være en forløber for en konkursbegæring. Så fik de vistnok en pengeindsprøjtning, og dermed blev konkursen afværget. Det er flere måneder siden.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester