Avatar billede sj.netomia Nybegynder
05. februar 2004 - 07:46 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Software til hjemmelavet karaoke maskine.

Hej Eksperter.

Jeg er ved at lave en hjemmelavet karaoke maskine der skal kunne afspille DVD, SVCD, VCD, CD-G, Mp3+g og så var det lige jeg ville hører jeg om hvilket program / styresystem ville være bedst, programmet må gerne være på den måde at man ikke kan bruge den til andet end de 5 ting.

Har kigget lidt på showshifter og det ser faktisk ikke så tosset ud, men jeg kan ikke få den til at vist tekster på mp3+g og cd-g filer, er der nogen der har et forslag til det. ???

Har også læst noget omkring Windows Media Center, kan det laves sådan at hvis man sætter en DVD, CD-G osv ind i drevet så starter den selv op + at der kan laves en frontend der ser ud noget af det i showshifter ???

Der er en del spørgsmål så jeg har sat points til 100.

På forhånd tak for jeres hjælp. :)
Avatar billede sj.netomia Nybegynder
05. februar 2004 - 07:53 #1
stavefejl : men jeg kan ikke få den til at "vise" tekster på mp3+g og cd-g filer :)
Avatar billede sj.netomia Nybegynder
06. februar 2004 - 12:18 #2
slet ikke nogen der kan hjælpe mig med mit spørgsmål ????
Avatar billede danholtjensen Nybegynder
14. februar 2004 - 15:58 #3
Da Media Center ikke endnu er kommet til Danmark så vidt jeg er orienteret, så er der nok desværre ikke ret mange folk med erfaringer.

Men jeg har læst en del om styresystemet, og det ser ikke ud til at netop det du leder efter er en funtkion, så uanset om du bruger media center eller ej, skal du have fundet et andet program, der kan gøre det.
Avatar billede sj.netomia Nybegynder
18. oktober 2006 - 12:42 #4
har droppet projeketet for længe siden.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester