Avatar billede tomb3 Nybegynder
15. februar 2004 - 14:26 Der er 4 kommentarer og
3 løsninger

daglig backup af wwwroot

Da jeg ikke er så god til at tage backup selv, søger jeg et program der automatisk kan tage backup af c:\wwwroot, og smide det på d:\ ved en bestemt tid - fx. kl.04 om natten.

Samtidig kunne det også være smart hvis programmet kunne smide en backup på en anden computer, fx vedhj. af ftp, eller blot at man skriver \\andencomputer\d$\backup
Avatar billede Syska Mester
15. februar 2004 - 14:30 #1
map drevet som W: og lav et batch job som kopiere alt over
Avatar billede leif Seniormester
15. februar 2004 - 14:32 #2
Der er jo mulilghed for Shadow copies i 2003 !!!!

Nu har jeg ikke lige 2003 server her. Men ellers kan du vel lave en batfil som kopierer dataen hen hvor du vil, også lave et planlagt job hver nat kl. 04 som kører den, med mindre du vil ud i backup programmer !!!!
Avatar billede tomb3 Nybegynder
15. februar 2004 - 14:32 #3
Har hørt backupexec skulle være ret godt, men har ik tid lige pt, så ser på det senere.. andre?
Avatar billede Syska Mester
15. februar 2004 - 14:33 #4
http://www.grsoftware.net/home/downloads.html
så er der ArcServe og BackupEXEc
Avatar billede venturer Nybegynder
15. februar 2004 - 14:35 #5
Som buzzzz kriver kan du bare mappe drevet. Jeg mener faktisk ikke engang at dette er nødvendigt, men det kan blive en del mere overskueligt hvis gør det :)

Du behøver dog ikke lave nogen bat-filer. Du kan bare inde fra backupprogrammet angive dit mappede drev som destination.

I stedet for at bruge d$ sharet på fjernmaskinen ville jeg i stedet lave et nyt share kun til backup. \\andencomputer\backup f.eks. Du kan så sætte rettigheder på er gør det muligt for en almindelig bruger at få adgang til sharet, og du skal så blot sørge for at dit backupprogram er sat til at benytte en bruger med adgang til backup-sharet. Hvis du bruger systemsharet d$ SKAL backupprogrammet benytte en konto med administrative rettigheder, og dette er et potentielt sikkerhedshul.
Avatar billede maagen Nybegynder
15. februar 2004 - 14:53 #6
Jeg ville da bare bruge Windows eget Backupprogram. Du vælger at lave backup til fil - resten giver næsten sig selv.
Avatar billede tomb3 Nybegynder
15. februar 2004 - 17:18 #7
Tak for hjælpen :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester