15. februar 2004 - 17:29Der er
5 kommentarer og 2 løsninger
satelit tv på pcen?
Findes der et program sår man kan se satelit tv via internettet? Jeg mener at først går signalet fra en satelit i rummet og ned i internettet og ind i min pc
Det tror jeg ikke.. Det kan vel kun lade sig gøre hvis der er en eller anden, der lægger det ud.. det er jo det der sker, når du ser filmklip (og andet video) på nettet.. de er en eller anden der har "lagt det ud" / "gjort det tilgængeligt"..
Der er ikke nogen forbindelse mellem en satellit og internettet. Heller ikke mellem dit fjernsyn og kanalerne du ser.. der er en eller anden der skal "gøre det tilgængeligt".. og det er der også, ellers kunne du kun se "sne"-kanalerne :)
Desværre.. det er ikke mit område.. Hvis det findes, og det skal se godt ud, skal du ha' en hurtig forbindelse.. måske er kvaliteten OK med en 1024 kbit (1 mbit), ellers skal det være hurtigere.. Og det ville nok være en god ide, at have "ubegrænset forbrug" i dit abonnement.. for det er meget der skal downloades/streames..
Det eneste satelit du kan se, er hvis du har en parabol/kabel-tv tilsluttet pc'en, eller hvis du kan koble dig på en server der streamer/viser satelit'tv.
Selve teknikken til at se det direkte fra satelit kan man ikke endnu, hvad jeg er blevet fortalt.
De snakkede allerede om at det skulle være muligt da man kunne gå på nettet via. sin parabol for nolge år siden. Så hvornår ved jeg desværre ikke, da der i alng tid har være talt om det.
TDC og Cybercity har ikke meldt noget om det i snart et år, og jeg har ikke hørt at det skulle komme i år.
Men teknologien går hurtigt, og jeg tror ikke der er særlig kompliceret.
Mit personlige gæt: inden for 1-3 år.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.