Avatar billede freeman Nybegynder
15. februar 2004 - 19:03 Der er 5 kommentarer og
4 løsninger

Hvor finder jeg en billig brugt forstærker ?

Hej..

Jeg står og mangler en billig forstærker til min kælder(gildesal). Jeg har 4 ok højtalere og mangler så bare noget at smide dem igennem. Jeg bruger primært min PC som lydkilde, elles CD-afspilleren.

Jeg er godt klar over at jeg kan gå på papkassen.dk, dba.dk, gulgratis.dk osv, for at finde en. Og det vil jeg egenlig gerne, jeg aner bare ikke hvad jeg skal lede efter.. Hvilke mærke osv..

Forstærkeren skal naturligvis klare at man kan spille højt (så der kan danses), men gildesalen er kun på ca. 85m2 så området er ikke så sort...
Avatar billede freeman Nybegynder
15. februar 2004 - 19:04 #1
Nåja, jeg regnede med at ca. bruge 500kr på den :)
Avatar billede bredker Nybegynder
15. februar 2004 - 19:06 #2
Avatar billede bredker Nybegynder
15. februar 2004 - 19:07 #3
Avatar billede cal_martinez Nybegynder
16. februar 2004 - 22:58 #4
Tjek NAD, SONY, TEAC, Technics og Denon ud, de er alle udemærkede forstærkere. Der findes jo tonsvis af andre mærker som også kan være gode. Kig på prisen og på watt'ne. Jo flere jo bedre!!! Jeg synes selv at udvalget er størst på dba.dk.
Avatar billede tbuch Juniormester
17. februar 2004 - 14:52 #5
Hold dig fra NAD. Alle som jeg kender, som har kørt NAD inkl. undertegnede er kommet ud for problemer (de går sgu i stykker).
Jeg kan anbefale dig en Kenwood ka990 noget i den retning. Til brugtprisen (lige i omegnen af dine 500 kr.) er det et kup. Passer rigtigt godt sammen med Dali-højtallere
Avatar billede cal_martinez Nybegynder
17. februar 2004 - 15:38 #6
Det går sgu alt sammen i stykker på et eller andet tidspunkt.... Det gør Kenwood også.
Avatar billede tbuch Juniormester
17. februar 2004 - 16:01 #7
Jamen det er da sørme en logik, som er svær at komme uden om. Så har vi bare tilbage HVORNÅR det går i stykker og her er det altså her, at jeg synes NAD er en kende for hurtigt tíl at opgive.
Avatar billede cal_martinez Nybegynder
17. februar 2004 - 16:35 #8
Jeg kender også mange der har NAD, og ingen af dem har haft problemer. Det kommer også an på model, årgang slitage osv. Uanset hvilket mærke det er. Grunden til jeg foreslog ovennævnte mærker er at jeg ved fra folk at de er et udmærket brugt-køb til billige penge. Præcis hvad Freeman søger.
Avatar billede freeman Nybegynder
24. februar 2004 - 11:13 #9
ok, jeg tjekker markedet ud :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester





White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis