Avatar billede casperh Nybegynder
17. februar 2004 - 14:29 Der er 11 kommentarer og
1 løsning

Aspnuke skriveadgang

Ok, jeg kom desværre til at lave en tilsvarende under access forumet... sorry.

Problem er således : Mit webhotel er indelt i to folders, en med skrive rettigheder (scripts), og en uden (www). Som starters skal jeg køre filen setup.asp, for info om mig og systemet. Her spørger programmet om en sti til min database. Jeg har prøvet at skrive "/scripts/aspnuke/db" og "../scripts/aspnuke/db" men får beskeden "Error: you have given a bad database path" når jeg trykker submit. Lader jeg de stå til default "/aspnuke/db", bruger den folderen i mit skrivebeskyttet "område" og siger således

Microsoft OLE DB Provider for ODBC Drivers error '80004005'

[Microsoft][ODBC Microsoft Access Driver] Operation must use an updateable query.

/aspnuke/setup.asp, line 283

Jeg ved at jeg ikke kan komme i kontakt med min scripts folder direkte fra min browser, men aspnuke skal fortælles vejen dertil! Hoverdan? :) tange mak
Avatar billede keysersoze Ekspert
17. februar 2004 - 14:41 #1
der er ikke skriveadgang til hvor databasen ligger;

http://activedeveloper.dk/aspdigital/kapitel2/updateable_query.asp
Avatar billede keysersoze Ekspert
17. februar 2004 - 14:43 #2
hvis databasen ligger i scripts allerede (og det skal den jo) og filen "setup.asp" ligger i www så vil jeg mene at stien til databasen er "../scripts/" såfremt den ligger direkte i scripts-mappen
Avatar billede casperh Nybegynder
17. februar 2004 - 15:11 #3
min database ér under scripts (scripts/aspnuke/db), men hvad enten jeg skriver (../scripts/aspnuke/db) eller (scripts/aspnuke/db) i setup'en er det samme, får stadig meddelelsen : Error: you have given a bad database path.

Den kan ikke finde mit scripts dir! Eller også kan den ikke forstå scripts ligger i "root" og ikke i www folderen, hvor setup'en køres fra.
Avatar billede keysersoze Ekspert
17. februar 2004 - 15:18 #4
grunden til at du via browseren ikke kan komme i kontakt med "scripts" mappen er at den ligger uden for web-scopet - den eneste måde man kan komme i kontakt med den på er via ftp eller via webserveren.

du skriver du database er under script - vil det så sige at du i scripts har en mappe der hedder "aspnuke" og derunder igen en mappe der hedder "db" hvori selve basen ligger?
Avatar billede casperh Nybegynder
17. februar 2004 - 15:32 #5
yeps :) sådan har jeg lagt dem.

Når jeg starter setup'en har programmet selv en default sti hvilket bare er "/aspnuke/db", da den vel går ud fra jeg kan give den direkte skriveadgang fra "samme" folder. Nu har jeg lavet en kopi af alle fileren (ville ikke mangle nogen) og lagt dem over i scripts.
Avatar billede keysersoze Ekspert
17. februar 2004 - 15:40 #6
prøv at lav en ASP-fil med følgende og læg i www-mappen;

<%
Set Conn = Server.CreateObject("ADODB.Connection")
conn.Open "Provider=Microsoft.Jet.OLEDB.4.0;Data Source=" & Server.MapPath("../scripts/aspnuke/db/NAVNPÅDB.mdb")
response.write "virker"
%>

Du skal bare huske at ændre "NAVNPÅDB" til det som databasen rigtigt hedder...
Avatar billede casperh Nybegynder
17. februar 2004 - 16:16 #7
Ok, da du skev dette, kom jeg i tanke om noget jeg havde set på alldomains (webhoster) hjemmeside. http://www.alldomain.dk/support.asp?ID=4A
Jeg lavede en efter hvad du har skevet, men jeg ved ikke hvordan jeg kan bruge den. For jeg kan ikke bare køre den fra browseren. Jeg har også prøvet alldomains løsning på denne måde. Lavet en fil (kaldet fil.asp) med :

<%
Dim conn
Dim rs
set conn = server.createobject("adodb.connection")

conn.open "Provider=Microsoft.Jet.OLEDB.4.0;Data Source=" & Server.MapPath("../scripts/aspnuke/db/main.asp")

Set rs = server.createobject("adodb.recordset")
%>
lage den i www/aspnuke folderen.
herefter satte jeg dette ind i setup.asp filen :

<!-- #INCLUDE VIRTUAL="/aspnuke/fil.asp" -->
Avatar billede casperh Nybegynder
17. februar 2004 - 16:52 #8
Efter dette er gjort giver browseren denne fejl når jeg prøver at køre setup.asp filen.

Microsoft JET Database Engine error '80004005'

'E:\home\scumworkscom\www\scripts\aspnuke\db' is not a valid path. Make sure that the path name is spelled correctly and that you are connected to the server on which the file resides.

/aspnuke/fil.asp, line 6
Avatar billede casperh Nybegynder
17. februar 2004 - 16:54 #9
eller

Microsoft JET Database Engine error '80004005'

'E:\home\scumworkscom\www\scripts\aspnuke\db\main.mdb' is not a valid path. Make sure that the path name is spelled correctly and that you are connected to the server on which the file resides.

/aspnuke/fil.asp, line 6
Avatar billede casperh Nybegynder
17. februar 2004 - 16:55 #10
der er to mdb filer. main og forum.
Avatar billede keysersoze Ekspert
18. februar 2004 - 09:28 #11
jeg tror desværre ikke jeg kan komme med det store :o/
Avatar billede casperh Nybegynder
18. februar 2004 - 16:42 #12
:) det er sgu ok. tak for hjælpen alligevel
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester