Avatar billede onkelmor Nybegynder
24. februar 2004 - 19:39 Der er 4 kommentarer

Slideshow script?

Hejsa!

Jeg vil gerne lave et slideshow, hvor billederne bliver hentet ind udefra i mc'et holder, samt tekst til hvert billede i pic_text. Jeg har to knapper en forrige og næste knap. Overgangen skal være fade via hvid, hvis det kan forstås.
Men jeg kan ikke få noget af det til at virke.

http://www.onkelmor.dk/pics.fla +.swf

Onkelmor :)
Avatar billede kragekjaer Praktikant
24. februar 2004 - 23:19 #1
hvorfor looper du fra 3 til 2?
Avatar billede _k Nybegynder
24. februar 2004 - 23:25 #2
har du smidt dine billeder ned i mappen: /pics/klasse/ ?
Avatar billede onkelmor Nybegynder
25. februar 2004 - 12:06 #3
Jeg looper fra 3 til 2 fordi i frame et står der _root.aktiv = 1; Og så nulstiller den jo bare. Og billederne ligger i mappen klasse i mappen pics. I må gerne kommer med alternativer til det.
Avatar billede onkelmor Nybegynder
25. februar 2004 - 12:07 #4
Jeg venter lige lidt med at give dig point kragejaer for det svar :D
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester