Avatar billede wired Nybegynder
29. februar 2004 - 23:57 Der er 1 løsning

SharePoint Portal Server 2003 Installationsproblemer.

Jeg har installeret server 2003 med DNS,DHCP og IIS6
samt SPS 2003 uden nogen problemer, men ...
Når jeg går ind på SharePoint Central Administrations siden kan siden ikke vises.. dvs. der komme en dialogboks hvor jeg ikke har de rigtige rettigheder, selv om jeg har givet administrator alle tænklige rettigheder.
Nogen som har nogen erfaring?
Avatar billede wired Nybegynder
02. marts 2004 - 20:35 #1
Fandt selv løsningen. Ved installationen er det vigtigt at bruge domain name og ikke biosname når kontoen opgives.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester