Avatar billede demospasser123 Nybegynder
02. marts 2004 - 09:43 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Linksys Router fra TDC

Jeg har en Linksys Router fra TDC, den som man kan lege, når jeg sidder den til og lader 2 computere dele internet forbindelsen 2048/512 så når jeg briger programmet overnet, så står der firewalled ned i hjørnet af programmet, og når jeg ikke bruger min router, så virker det fint, men når jeg bruger routeren, så går det kanon langsomt... Hvad skal jeg gøre???? Jeg ved ikke hvordan man åbner alle portene hvis det er det som der er galt???
Avatar billede schristensen Praktikant
02. marts 2004 - 09:50 #1
Log på din router -> "Advanced" -> "Port Forwarding" -> sæt DMZ host til den pc, som du ønsker at alle porte skal føre hen til.
Avatar billede schristensen Praktikant
02. marts 2004 - 09:52 #2
Men du kunne også bruge port fowarding til at åbne for de par porte som overnet kræver. Du kan finde port numrene i overnet, og så indtaster du dem blot i din router, og sætter dem til at forwarde til den pc hvorpå overnet kører.
Avatar billede demospasser123 Nybegynder
02. marts 2004 - 09:52 #3
Hvad mener du med????? (som du ønsker at alle porte skal føre hen til.)

Skal føre hvor hen???
Avatar billede demospasser123 Nybegynder
02. marts 2004 - 09:53 #4
Jeg vil gerne have så ALLE portene er åben, så der aldritg bliver problemer...
Avatar billede schristensen Praktikant
02. marts 2004 - 09:56 #5
når man bruger en router, så modtager den alle request på porte. Det vil sige at hvis du skriver <din ip>:<port> så modtager din router dette request. Ønsker du ikke at routeren skal modtage det, men at en pc skal i stedet, så bruger man pc'en DMZ host. Det vil sige at det nu er op til pc'en at styre om en port er åben eller ikke. Så du skal blot sætte den oc hvorfra du kører overnet som DMZ host.
Avatar billede lgj Nybegynder
02. marts 2004 - 10:16 #6
med mindre du har en hammer god firewall er det totalt hjernelamt at forwarde alle porte.

Det er folk som dig der er med til at øge antallet af SPAM mail. :(
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester