Hjælp! søgemaskinen finder min iframes men ikke tabelen den er i
Jeg vil gerne vide om der er nogen der kan hjælpe mig. Jeg har lavet en hjemme side der er opbygget i tabeller, hvor i den ene celle har jeg placeret en iframe i, iframen er scr. til en html side med indhold i. mit problem er at når web crawleren søger på siten er der en risiko at den kun tager iframe siden frem, men jeg mangler herved resten af tablen hvor min menu er. Det skal siges at Jeg er ikke god til programmering. Det jeg har lavet indtil videre er i ren html Jeg har fået at vide at et javascript evt. kunne løse problemet. Det jeg gerne vil opnå er, at når webcrawlren finder noget på en iframe side at den tager tabelsiden frem hvor iframen er i, i stedet for at den kun at tager iframen siden frem alene.
Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.
Jeg siger tak for svaret. Jeg prøvede at tage noget fra en gamle hjemmeside og satte dette ind i headen på iframe siden og søget den på nettet og det virkede den hentede både tabelsiden og iframen ind samtidige. <base target="_self">
<script language="javascript"><!--
if (self.location.href == top.window.location.href)
{ top.window.location.replace("navn på tabelsiden.htm" + "#" + self.location.href) }
//--></script>
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.