I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.
Dateserial sammensætter en dato ud fra år, måned og dag. Dvs at jeg tager det aktuelle år, den aktuelle måned + 1 og den 1. dag i måneden. Derved får jeg f.eks. 2004-03-01, hvis jeg ønsker at få antal dage i februar. Jeg trækker nu én dag fra og får således den 2004-02-29. Denne dato formatterer jeg til blot at vise 29 (med Format(...., "d"))
Det gav vist ikke megen mening, vel? Men den er også lidt kompleks. Jeg kan se at Skyttegaard har forsøgt at forklare det samme.
Det virker fint Thomas. I "gamle dage" brugte jeg format til visning på skærm, men nu (måske altid i VBA) kan man: var = format(dit, dat).
Access hjælp virker som en hundehvalp i et spil kegler. :o)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.