Avatar billede insaneboy Nybegynder
03. februar 2001 - 12:57 Der er 5 kommentarer

Overførsel af filer med TNMStream

Hej
Jeg har et problem med TNMStream. Jeg skal overføre nogle filer med den, og det går da også fint. Men hvis filerne er større
end 8-9 mb, så går serveren simpelthen ned med beskeden \'error while expanding memory stream\'.
Er der nogen der ved hvordan jeg kan løse det problem?

Tak!
Avatar billede pstric Nybegynder
03. februar 2001 - 13:08 #1
Hmmm, nu ved jeg jo ikke lige hvordan du bruger den TNMStrm, men hvis du bruger CaptureStream, kunne du evt. prøve at dele din Stream op i chunks på f.eks. 4096 bytes, og bruge en buffer.
Avatar billede martinlind Nybegynder
03. februar 2001 - 15:34 #2
Hvilken hardware kører du med, hvor meget ram osv., og evt. en lille stump af din kode så vi kan se hvordan du gør
Avatar billede martinlind Nybegynder
03. februar 2001 - 15:35 #3
kan du kopi\'ere filer der er mere hvis du bruger en memory stream og bare gør det lokalt ?
Avatar billede insaneboy Nybegynder
03. februar 2001 - 23:21 #4
Jeg har 64 Mb ram, men det er ikke det der er problemet, jeg har checket med ressourcemåler.
Jeg kopierer filerne på samme måde som i eksemplet som ligger i borland\\delphi5\\demos\\fastnet\\strm
Det er som om det kører langsommere og langsommere jo mere den får kopieret af filen, og til sidst går den bare i stå med den der fejl.
Avatar billede pstric Nybegynder
03. februar 2001 - 23:35 #5
Det eksempel bruger bare en TFileStream, som det CopyFrom og PostIt til. Prøv at indsætte TMemoryStream, efter PostIt til TMemoryStream\'en kan du så gemme resultatet ved at Write den til en TFileStream. Og inden du CopyFrom din TMemoryStream, så skal du selvfølgelig lige Read\'e den fra din TFileStream.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester