Avatar billede nocs Nybegynder
14. marts 2004 - 12:09 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Konverteringsscript fra yaBBSE til phpBB

Hej Experts

Har et forum af typen yaBBSE (version 1.3.0) og vil gerne ændre det til et phpBB forum. Men jeg vil gerne have alle dataer med (altså medlemmer og topics). Jeg har et script liggende der kan konvertere fra en ældre version yaBBSE, men ikke den version jeg bruger nu (der virker det ikke).

Er der en der har sådan et konverteringsscript liggende?
Avatar billede dreamless Nybegynder
14. marts 2004 - 12:18 #1
Jeg har pt. ikke et til phpBB men her er et til IPB som efter min smag er 100 gange bedre! http://www.invisionboard.com/?conversion tag et kig og giv det en chance. Du kan evt. teste mit test board ud på www.dreamless.dk/main.php
Avatar billede nocs Nybegynder
07. oktober 2004 - 02:42 #2
Lukker
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester