16. marts 2004 - 19:06Der er
17 kommentarer og 1 løsning
Scrollbar ved hjælp af div..
Hejsa.. Jeg er ved at lave denne side, men er stødt ind i et problem..
Som der ses på siden er der en scrollbar så toppen og bunden ikke forsvinder og det er skam også meningen! Men problemet er bare at denne løsning kun virker i Internet explorer. jeg har benyttet koden :
Det ser faktisk ud som om IE gør noget, som er direkte imod den standard, som css fastlægger, nemlig _ikke_ at give div'en 100% højde, men at give den en højde, så et helt andet element ender med at have en 100% højde ...
olebole > den scroll der er på indholdet af siden, ikke den store til højre...
roenving > det kan godt være det er dette der er problemet, men hvordan skal man så gøre hvis der nu er en der køre 1600 * 1200 i opløsning og siden er optimeret til 1024*768 ?? derfor satte jeg heighten til 100% men dette virker så åbenbart kun i IE ??
I dette tilfælde må browseren endelig ikke sætte div'et til 100% højde - da den jo ikke ved, hvad den skal vælge 100% af. Procentvise dimensioner beregnes af det omkransende element - og har det ikke fået sat en højde, er angivelsen meningsløs.
Derudover har du ikke sat en DOC-TYPE for dokumentet. Så kan du ikke regne med at få ret meget til at virke. Til gengæld har du så to <html> tags ... og to er ikke dobbelt så godt som ét :) /mvh
Koden er en gang crap. Så længe den ikke bare _nogenlunde_ overholder gængse standarder for, hvordan HTML skrives, er det mere eller mindre ligegyldigt, hvad du gør. Du spørger, hvordan du kan få siden til at virke. Det får du svar på. Vil du have noget andet, må du præcisere noget mere
ikke hvordan jeg får siden til at virke, hvordan jeg får scrollbaren til at virke, i alle browsere. og siden er kun en test side, så indholdet passer ikke..
men det virker fint i mozilla..
men det er SCROLLBAREN jeg ikke kan få til at virke i mozilla... også selv da der ikke var cms system på..
roenving > ja der kommer godt nok en scrollbar, men der kommer også en scrollbar helt ude i højre side (den standard) og det skal der ikke,, men det kan jo være det er pga det med de 100 %
Du kan sagtens sætte et divs height til 50%, 100% eller 200% - men det kræver, resten af koden er HTML. Jeg har dog kraftigt på fornemmelsen, du bare ikke _vil_ vide af, hvad fejlen er.
Olebole, jow jeg vil da gerne vide hvad fejlen er jeg er bare ikke med på hvad du mener... skal rensten af designet så være angivet i % og ikke de "normale" eller hvordan ?
Start med at sætte en DOC-TYPE for dokumentet. F.eks: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/html4/loose.dtd"> Husk endelig URL'en! Uden den kan IE ikke tolke CSS korrekt.
Slet desuden dit ekstra <html> tag.
Derudover har du rod i dine table-tags og div-tags.
Jeg lukker igen, løste problemet ved at lade være med at benytte scrollbaren overhovet :-)
Forsat god weekend
\\izemate
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.