I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Læg denne makro i din personlige makromappe og opret en knap på menulinien til at køre den Grafen skal være markeret når du gør det.
Sub Export_Graf() On Error GoTo fejl svar = Application.GetSaveAsFilename(fileFilter:="Billedfil (*.gif), *.gif") If svar = False Then GoTo fejl ActiveChart.Export _ FileName:=svar, FilterName:="GIF" Exit Sub fejl: MsgBox ("Ikke gemt") End Sub
Hvis du vil gøre det manuelt, så stil dig på grafen. tryk på shift og højreklik. I munuen Rediger er der nu kommet et nyt menupunkt, der hedder kopier billede. Vælg Bitmap og indsæt så i Paint
>>bak Det er lige sådant et stykke kode jeg har ledt efter. Er det muligt at få den til at gemme et bestemt sted hvergang + overskrive den 'gamle' fil?
Det er din løsning som jeg kan bruge - gi et svar så du kan få point og jeg kan lukke
mvh Aksel
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.