-- og det er en sikrere metode at kigge efter, om de metoder, du i virkeligheden bruger, virker, end at teste om browseren selv siger, den hedder det ene eller det andet !-)
Der står bare: Client: Microsoft Internet Explorer 5.5. or above on Windows.
Jeg har prøvet at få andre WYSIWYG editorer til at virke (som virker i de fleste browsere - dog simplere så) - men jeg kan ikke få dem til at virke når jeg prøver at sætte dem op... derfor jeg har dette pt.
var na = navigator.userAgent.toLowerCase(); if ( na.indexOf("msie")!=-1 && na.indexOf("windows")!=-1 && window.createPopup ) { // Dette er en IE 5.5+ under Windows }
... og jeg er temmelig sikker på, 'window.createPopup' ikke funker under MacOS - i så fald kan du nøjes med at skrive:
if ( window.createPopup ) { // Dette er en IE 5.5+ under Windows }
Jeg kiggede så lige igennem min Javascript bibel for at finde tilstrækkeligt til at teste med, for de ovenstående tests ser ud til at tillade alt for meget, men så kan man da:
-- og jeg kan bekræfte, at createPopup er 5.5+, så derfor er ie/mac naturligvis udelukket, men en hurtig kombivare af ovenstående:
if(!window.createPopup){ alert('Editoren kræver Internet Explorer 5.5+ på Windows !-)'); //Noget andet, f.eks. en redirection: location.href='noedit.php'; }
roenving >> Naturligvis har min kode flere mellemrum. Du ved nok: Den rigtig gode kok kan lave en luftig soufflé ... de flestes husmødres falder derimod sammen ;o)
roenving kan ikke undvære mig og er kun oppe, fordi jeg er det ... men lad det blive mellem os to, for roenving er for genert til at indrømme det ;o) /mvh
hehe, det gør jeg også... tager alligevel et stykke tid, modtager flere hundrede om dagen ;)
Sidder nu og laver et fotoalbum med rettigheder m.v. så folk som har et fotoalbum, kan definere hvem og hvor meget adgang ens besøgende skal have til billederne...
Så svigermor og kæresten og børnene ikke alle kan se de samme billeder... (det kunne jo være man havde frække billeder som kun skulle deles med kæresten, heh)
og så stener jeg ud over dette ;)
vil dog smutte i seng nu, hvis olebole ikke snart kommer med svar ;P
Synes det er sjovt med hunden... den tror virkelig den er dagens helt... den henter pinden som faderen løber væk fra... og så bliver den lige overrasket hver gang der tilsyneladende er noget som siger bang ved siden af den hele tiden, hehe for sjovt... utroligt den ikke ved det er den, som den har i munden og slipper den ;-)
Men det er fremtiden... sæt en flok hunde ind, i stedet for soldater i en krig... de klarer ærterne - og lugterne sig frem til fjenderne ;)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.