Avatar billede jakobdam Nybegynder
26. marts 2004 - 10:47 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Nyt design, for første gang php-baseret.

Hejsa.

Det er så min første post her... :)

Sitet er:

http://www.jakobdam.dk


Jeg vil meget gerne høre om:

- Loadtid (jeg skal have optimeret php-koden, men jeg er noob mht. php, dette er mit første website udført med php backbone)

- Evt. forslag til den reklamebar ude i højre side på forsiden - jeg vil gerne af med reklamerne, men ved ikke lige helt hvad der så skal være... Afstemningsbox er på tale, men hvad pokker skulle man stemme om..? :)
Avatar billede freeman Nybegynder
26. marts 2004 - 10:58 #1
loadtid: 
  Siden loader toppen på få sekunder, men resten af siden står og hænger i noget tid, så man(jeg) troede ikke at der kom noget.. Så jo, lidt optimering af koden eller konprimering af grafik vil nok ikke skade :)

- forslag
Tjaa, hvorfor ikke bare beholde dem, det gør jo trods alt ikke så meget.. Evt. ½ afstemning, ½ reklame ??... Du kunne også lave en slags speakers coner, hvor folk skal skrive deres navn i en rubrik & så besked... Det kan faktisk være temmelig underholdende.. :)
Avatar billede jakobdam Nybegynder
26. marts 2004 - 11:07 #2
Freeman >> 1000 tak for konstruktivt feedback, ja en shoutbox er altid sjov, men folk har det desværre med at tro er den er beregnet til spam.... :-S

Mht. optimering, så ja - jeg ved at synderen er at den henter de 5 sidste forumindlæg. De pinges fra MySQL-databasen, og det tager voldsomt lang tid! Gode råd mht optimering er bestemt meget velkomne! :)
Avatar billede kgp43 Nybegynder
26. marts 2004 - 11:07 #3
Syntes din side er god.
Reklamerne genere ikke mig.
Avatar billede freeman Nybegynder
26. marts 2004 - 11:16 #4
jakobdam >> Jeps, den burde egenlig gå under navnet Spambox ? :) 

Nu jeg er ikke inde i PHP overhovedet, men jeg kender lidt til MySQL. Er det ikke muligt at den MySQL database du bruger er for langsom? Jeg havde engang en server som kun havde 128ram, m. MySQL... hvilket var helt til grin. MySQL'en kørte fint, når den ikke blev brugt, men så snart at man begyndte at trække ud fra den, gik det virkelig sløvt!

Bare en teori ;)
Avatar billede jakobdam Nybegynder
26. marts 2004 - 11:21 #5
Jeg er hostet hos B-One.nu, og de kører de helt store HP servere... vi har selv en på arbejdet, og damn den er lækker! Specielt når man åbner op for herligheden er ALT lagt flot inde i den - ingen kabler der bare "er placeret tilfældig".... :D

Men jeg ved at B-One's MySQL har åbent både for ASP og PHP (måske også mere end det..?) - jeg ville gerne slå ASP fra, da jeg alligevel ikke bruger det. Men spørgsmålet er så bare hvordan... DO! :D  Ja, jeg ved det, jeg burde hoste mig selv... men jeg er på Stofanets Flexrate, og jeg har ikke en lækker server alligevel hjemme..... :-S
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester