28. marts 2004 - 16:32Der er
8 kommentarer og 1 løsning
Check på skift af radio buttons
Hej,
Jeg har en hel stribe radio buttons og 1 hidden field. Hvordan sætter jeg det op, så value i det hidden field bliver det samme som i radio button, når man skifter mellem de forskellige radio buttons?
I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.
Og hvis mulig skal dette check også gerne køres 1 gang når siden har loadet. Her skal det gøre det samme -> tjekke hvilken radio button, der er valgt og sætte værdierne i de 2 hidden fields.
-- og olebole har selvfølgelig ret på den måde, at en side med ekstra properties ikke vil blive valideret som korrekt, det er dog ikke svært, for man kan bare lave sin value sådan, at den kan deles, f.eks. sådan:
roenving >> Hvad validatoren synes, interesserer mig ikke. Hvad der er rigtig HTML optager mig derimod en del ;o)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.