Avatar billede human Nybegynder
03. april 2004 - 16:40 Der er 1 kommentar og
1 løsning

smb og swat

Heysa!

Jeg er ved at sætte samba-swat op på min debian maskine. Men synes ikke helt det funker.

På mit netværk er der min debian maskine, en win maskine og en til win maskine. Igennem xsmbrowser kan jeg se mig selv og de 2 win maskiner, men når jeg klikker på dem siger no shares offered. Selvom der er delt mapper og filer. HVad er der ivejen der?

En anden ting, fra win maskinerne, kan de se hinanden og mig, men de har ikke skrive rettigheder til den mappe jeg har delt, selvom jeg har sat
real-only = no
og
guest-ok = yes

Hvad skal jeg gøre her, kan ikke lige se mig ud af det.

Skal måske sige alle 3 maskiner går gennem en router, og alle har fast ip.
Avatar billede human Nybegynder
03. april 2004 - 16:51 #1
Problemet med de ikke kan smide filer op til mig er løst. Så skal jeg bare kunne se hvad de deler, og ikke kun se dem på netværket.
Avatar billede human Nybegynder
11. april 2004 - 22:08 #2
lukket
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester