Avatar billede knutbl Nybegynder
06. april 2004 - 09:09 Der er 12 kommentarer og
1 løsning

Bilde får programmer til å låse seg

Hei!
Jeg har et problem med et fotografi jeg skal jobbe med. Det har ikke vært noe problem før, men plutselig har bildet begynt å få Photoshop og Fireworks til å låse seg. PS viser det i miniatyrversjon i filbehandleren, men når jeg henter det opp låser programmet seg. Et par ganger har jeg klart å få bildet opp, men når jeg skal lagre det ferdig behandlede bildet, låser programmet seg igjen... Når jeg prøver å gi bildet nytt navn i windows explorer, lukker exploreren seg...
Er det noen som vet hva som kan ha skjedd og hva jeg kan gjøre for å løse problemet. Bildet er viktig for meg.

Knut B.
Avatar billede steen_hansen Forsker
06. april 2004 - 09:16 #1
Hvor stort er billedet?
Avatar billede steen_hansen Forsker
06. april 2004 - 09:28 #2
Ikke fordi det er sandsynligt, at dette er problemet, men det er mere for at udelukke:

1. Luk alle dine åbne programmer
2. Slet indholdet fra TEMP-mappen
3. Søg efter og slet TMP-filer på dit C-drev
4. Slet cachen fra din browser

Hvis din harddisk indeholder adskillige hundreder af TMP-filer (måske mere end 1 GB?), kan der gå kage i det, da Windows skal have styr på hvad der ligger af filer. Og det KAN udløse problemer i den retning. Det er nok ikke problemet, men det er værd at undersøge, bare lige for at være sikker :o)
Avatar billede zhark Nybegynder
06. april 2004 - 11:42 #3
Jeg forestiller mig det kan have noget med hukommelsen at gøre, både ram og scratch disk.
Prøv at se under Edit/Preferences/ de 2 punkter "memory&image cache" og "plug in&Scratch disk"
Avatar billede knutbl Nybegynder
06. april 2004 - 14:23 #4
Størrelsen burde ikke ha noe å si, det er på 700kb, men jeg har åpnet atskillig større filer nylig.

KnB
Avatar billede steen_hansen Forsker
10. april 2004 - 21:28 #5
Fandt du ud af noget, knutbl?
Avatar billede knutbl Nybegynder
11. april 2004 - 01:21 #6
Nei, det låser seg fremdeles. Jeg har slettet alt av temp-filer, sjekket for virus, tilbakestilt win XP til forrige vel-fungerende status, - men, bildet virker ikke. Har bildet i backup, dersom det skulle være ødelagt i den versjonen jeg har på PC, heldigvis. Skjønner ikke hva som er galt.
Avatar billede steen_hansen Forsker
11. april 2004 - 10:00 #7
Har du prøvet at omdøbe billedet, og tjekket om backupen virker?
Avatar billede knutbl Nybegynder
12. april 2004 - 07:33 #8
Jeg har prøvd å omdøpe bildet, men har ikke sjekket backupen. Skal gjøre det nå.
KnB
Avatar billede steen_hansen Forsker
15. april 2004 - 15:18 #9
Jeg er nysgerrig. Håber det lykkes :o)
Avatar billede knutbl Nybegynder
31. maj 2004 - 14:38 #10
Skulle gjerne gitt Steen Hansen points, for rådene dine var gode, men alle dine svar var kommentarer. Vet ikke hvordan jeg skal gi deg dem da. Jeg har enda ikke funnet svar på problemet. Når jeg prøvde backup'en skjedde det samme. Merkelig!
Jeg stenger nå spørsmålet, og tar pointsene tilbake.
Avatar billede steen_hansen Forsker
31. maj 2004 - 14:48 #11
Du kunne ikke give mig point, fordi jeg ikke havde svaret. Men held og lykke, jeg håber du på en eller anden måde får løst problemet, Knut :o)
Avatar billede knutbl Nybegynder
31. maj 2004 - 16:51 #12
Ga deg litt karma for din interesse og hjelpsomhet!
Knut B
Avatar billede steen_hansen Forsker
31. maj 2004 - 16:53 #13
Takker :o)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester