12. april 2004 - 22:13Der er
9 kommentarer og 1 løsning
søg og erstat i en tabel i forhold til en anden tabel
hej
jeg har en tabel med en masse data og en anden tabel med en masse data der er forkerte (som er trukket ud af den første tabel) og hvad det skal rettes til står udfor hvad der er forkert hvordan får jeg lavet en makro der løber alle dataene i gennem og tester om der er nogle af de forkerte og hvis der bytter dem ud med hvad der er rigtigt?
Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
Jeg vil også give de herre ret i, at du skal bruge en opdateringsforespørsel.
SQL'en skal dog nok se ud a la dette: UPDATE TabelForkert INNER JOIN TabelRigtig ON TabelForkert.ID= TabelRigtig.ID SET TabelForkert.Felt1 = [TabelRigtig].[Felt1], TabelForkert.Felt2 = [TabelRigtig].[Fel2], TabelForkert.Felt3 = [TabelRigtig].[Felt3]
hmm har ikke helt forstået mit spm det hele skulle opdateres i den første tabel: fik en løsning som virker noglelunde :
Dim foran, regan As Integer Dim fork, reg Dim Dinmatrix, matrixrigtig Dim i, k
foran = Kombinationsboks6.ListCount regan = Kombinationsboks8.ListCount k = 0 igen: i = 0
'If k = 100 Then 'Exit Function 'End If While i < regan + 1 fork = Kombinationsboks6.ItemData(i) '.Value '.Text reg = Kombinationsboks8.ItemData(i) i = i + 1 Form_Slutkontrol1.Bemærkninger.SetFocus If Form_Slutkontrol1.Bemærkninger.Text = fork Then Form_Slutkontrol1.Bemærkninger.Text = reg End If
'i = 0 Wend
DoCmd.GoToRecord , , acNext If Not Form_Slutkontrol1.Bemærkninger = "" Then k = k + 1 GoTo igen: End If
okay...jeg troede bare, at du stadig havde problemer, siden du ikke havde lukket spm. Du kan jo bare give dig selv point, hvis du ikke kunne bruge nogle af vores svar. På den måde, så ved vi, at du ikke bare har "glemt" spørgsmålet :o)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.