Avatar billede g-lock Nybegynder
16. april 2004 - 13:23 Der er 11 kommentarer og
1 løsning

emulering af OS

hey

ved at der er et program til så man kan emuler server på en computer men hvad heder det og hvor kan man downloade det???
Avatar billede Slettet bruger
16. april 2004 - 13:27 #1
hvad er det for server du vil "emulere" ??
Du kan jo sagtens kører server på en alm. PC
Avatar billede morten_leth Nybegynder
16. april 2004 - 13:31 #2
hmmmm.... hvis det er noget alá vmware.... ja så er det vmware du skal have fat i... hehe.... ej... vmware er et emulerings program som kan emulere en computer med bios osv... hvilket betyder at du mens du køre windows kan installere linux på din computer eks... eller win2k server.... det er godt til at lære nye OS's med eks. novell osv... men ved ikke helt om det et det du søger... men det kunne det da være.
Avatar billede taskmgr Nybegynder
16. april 2004 - 13:31 #3
Avatar billede morten_leth Nybegynder
16. april 2004 - 13:33 #4
hmmm.... vil skyde på vmware er nøjagtig det samme som virtuel pc.. men kan dog ikke forestille mig det kan køre linux.. hehe... eller mac... ;) well...
Avatar billede dinkie Nybegynder
16. april 2004 - 13:36 #5
Jo det kan faktisk sagtens køre linux.. (har ikke lige prøvet med mac) :o) Man kan DL en 45 dages prøve version. Den fungerer faktisk rigtig godt..
Avatar billede morten_leth Nybegynder
16. april 2004 - 13:38 #6
okay..... jamen det kunne da godt være man skulle sætte sig til at lege lidt med det i weekenden... ;)
Avatar billede taskmgr Nybegynder
16. april 2004 - 13:46 #7
"Virtual PC can run most x86 operating systems" :)
Avatar billede webcreator Nybegynder
16. april 2004 - 13:55 #8
Jeg kan bevidne at man med VMWare kan installere og bruge Linux under Windows. Der blev leget en del med det til vores sidste LAN :)
Avatar billede morten_leth Nybegynder
16. april 2004 - 14:08 #9
hehe kører det faktisk også derhjemme... men hvis det nu er det manden ikke gider så dur det jo ikke.
Avatar billede g-lock Nybegynder
16. april 2004 - 18:08 #10
jep er var VMware det hed men hvor kan jeg dowbloade det????
Avatar billede cp1 Nybegynder
17. april 2004 - 10:43 #11
du ka hente det her http://www.vmware.com/download/
Avatar billede morten_leth Nybegynder
19. april 2004 - 08:20 #12
Hmmm... man kan da altid ligge et lille svar.. hehe.. i tilfælde af man er så heldig at få point.. ikke fordi man mangler eller noget.... ;)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester