Avatar billede bmads Nybegynder
16. april 2004 - 18:10 Der er 1 kommentar og
1 løsning

CorelDRAW, eksport af grafik

Problemer med at eksportere farvebilleder.
Hver gang jeg eksporterer grafik enten til JPG, BMP eller et andet format ændrer billedet sig til sort/hvid.
Jeg har forsøgt at af- og geninstallere Corel, men uden resultat.
Problemet er forholdsvis nyt og opstået "lige pludselig".
Er der nogen, der jkender en løsning.
Avatar billede sh-dk Nybegynder
17. april 2004 - 10:07 #1
Du skal gøre følgende:

Tryk på exporter.
Vælg det filformat du vil exportere i.
Chek boxen "Color mode". Der står garanteret "Greyscale". Vælg RGB for export til skærm og CMYK for print.
Så skulle dit problem være løst
Avatar billede bmads Nybegynder
17. april 2004 - 15:51 #2
KANON. Jeg ved ikke om det er pinligt, men det er formodentlig det eneste sted, jeg efterhånden ikke har haft mine øjne. Men 1000-tak for hjælpen
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester