Avatar billede hlanther Nybegynder
16. april 2004 - 23:28 Der er 1 kommentar

Netscreen Firewall med VPN (ns5XP)

Hejsa

Vi har en Netscreen firewall med 10 klienter på arbejde, og vi har sat VPN op på denne, således vi kan arbejde hjemmefra. Dette virker dog ikke perfekt endnu.

Når jeg sidder hjemme og kobler op på VPN får jeg etableret forbindelsen til mit arbejde. Jeg kan bare ikke komme videre fra firewall'en ind på de ønskede PC'er til trods for jeg bruger den rigtige ip-adresse.

Når jeg har etableret forbindelsen hjemmefra kan heg sagtens åbne og administrere min firewall hjemmefra med 192.168.1.1.

Hvad er der galt? Hvad mangler der?
Avatar billede jacobschmidt Nybegynder
25. april 2006 - 20:04 #1
Hey, der kommer snart en mega upgrade til 5gt. Firmware 5.4 er lige på trapperne..
Ved godt det er en røv gammel post.. but whats the heck, Juniper Networks rocks :-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester