27. april 2004 - 16:12Der er
3 kommentarer og 1 løsning
Relation mellem 1 felt og 2 andre
Jeg har en tabelKurser med 2 felter: Valuta og Kurs. I en formular skal indtastes nogle beløb i forskellige valutaer, f.eks. kan Kostpris være valuta SEK og Tilbudspris være Euro. Kursen til de 2 valutaer skal hentes fra samme tabelKurser. Men jeg kan tilsyneladende ikke lave relation mellem 1 felt (tabelKurser.Valuta) og 2 forskellige felter i en anden tabel (ValutaTilbud og ValutaKostpris), eller kan jeg?
Når jeg ændrer valutaen i ValutaTilbud (combobox) ændrer kursen sig rigtignok i feltet KursTilbud, men den ændrer sig samtidig i KursKostpris, og det er jo ikke meningen. Er det forståeligt, eller er det sort snak?
De eneste relationer som for mig og se giver mening, er relationer imellem valuta, dvs. dataindhold i ValutaTilbud skal være SEK og ValutaKostpris skal være EURO, og de tilsvarende variabler skal være i tabelKurser.Valuta.
Så kan de efterfølgende lave en beregning på baggrund af værdien i tabelKurser.Kurs
proaccess> tak, det fik jeg til at fungere! Jeg havde ellers prøvet det inden jeg oprettede spørgsmålet, men mit kursfelt hentede jeg fra samme kurstabel, derfor ændrede de sig samtidig, nu henter jeg det fra henholdvis "K1" og "K2", så virker deyt.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.