Avatar billede falster Ekspert
28. april 2004 - 13:10 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Vis pdf med Adobe Reader og ikke med Acrobat

Både Acrobat 6 og Adobe Reader er installeret. Det er enkelt at ændre "default"-filassociationen for pdf fra Acrobat til Readeren.

Men kan man indstille så IE åbner pdf i Readeren (altså ikke som nu i Acrobat)?
Avatar billede strych9 Praktikant
28. april 2004 - 17:18 #1
Dine .pdf er i windows associeret med Acrobat, og ikke Acrobat Reader. Både når du dobbeltklikker på en pdf fil i Windows nu, samt forsøger at åbne den med IE vil Acrobat åbne den.

Hvis du vil ændre denne adfærd kan du godt gøre dette, men du skal være opmærksom på at begge dele vil ændres. Man kan ikke få windows til at åbne en pdf med Acrobat når den åbnes feks med stifinder, og med Acrobat Reader når den åbnes fra IE.

Jeg har engelsk windows og kan kun give guide til at ændre fil associering på engelsk windows, men her den:
Åbn Stifinder
Gå til Tools menuen (ved siden af hjælp)
Vælg Folder Options (nede i bunden)
Gå til File Types fanebladet
Find pdf, og marker den
Vælg change for at ændre hvilket program der skal åbnes med
Avatar billede falster Ekspert
29. april 2004 - 09:11 #2
Hej strych9 - tak for din interesse.

Det var det samme, jeg prøvede at sige med "Det er enkelt at ændre "default"-filassociationen for pdf fra Acrobat til Readeren."

MEN det medfører ikke, at pdf åbnes med readeren i IE. Her er det stadig Acrobat, som starter.

Jeg har nu prøvet at stille spørgsmålet på bedste(?) skoleengelsk i et af Adobes fora.

Hvis der kommer en løsning, lægger jeg den også her.
Avatar billede falster Ekspert
29. april 2004 - 09:28 #3
Så kom der faktisk et svar i "Adobe Support - User to User Forums":

"Just open Reader before you click in the link in IE and it will use the Reader to open the file."

Enkelt - men jo ikke helt automatisk.
Avatar billede falster Ekspert
29. april 2004 - 11:37 #4
Jeg har nu fået et yderligere/bedre svar/råd fra Adobe Foraet.
Reg-nøglen: [HKEY_CLASSES_ROOT\Software\Adobe\Acrobat\Exe] angiver den komplette sti til Acrobat.exe. Rediger den til den komplette sti til AcroRd32.exe. HUSK AT BACKE UP FØRST. Synes at virke med Acrobat og reader, begge v. 6.01 og W2000.
Avatar billede strych9 Praktikant
29. april 2004 - 12:52 #5
oops det overså jeg helt. =(

Det er noget af et grimt hack det der med registreringsdatabasen. Måske Acrobat ikke virker korrekt mere.
Avatar billede falster Ekspert
10. maj 2004 - 17:37 #6
Lukker
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester