Hvordan linker jeg til en anden (flash) side. Fx, hvis jeg skriver en tekst, og vil gerne have den "tekstboks" til at linke videre til et andet sted, hvad skal jeg så gøre? Og det andet spørgsmål er, hvordan får jeg den flash side, som jeg har lavet, til at være min hovedside på min hp? I html, ska man nemlig kalde den "index.htm, men hvad skal man kalde den i flash?
nikolajdu, jeg forstå ikke helt hvor jeg skal sætte de der koder ind? er det ikke muligt at skrive en tekst, for derefter at markere teksten, og trykke på en knap, hvor man så kan vælge, hvilket dokument man vil linke videre til?
Det nemmeste, hvis du ikke bruger en HTML editor, er at klikke File > Publish. Voilá, du har en html-fil. (Husk at der i Publish Settings skal være flueben i HTML, hvilket der er by default)
1. Lav et tekstfelt af type "static" (du har ikke brug for andet når du alligevel selv skriv teksten ind). 2. Skriv noget tekst. 3. Markér der hvor du vil have dit link. 4. Nu kan du skrive i boxen med linket nederst i properties boksen (skriv index.html) 5. Angiv bagefter om der skal åbnes i eget eller nyt vindue i target boksen ved siden af.
4. Nu kan du skrive i boxen med linket nederst i properties boksen (skriv nyside.html) 4. Nu kan du skrive i boxen med linket nederst i properties boksen (skriv nyside2.html)
4. Nu kan du skrive i boxen med linket nederst i properties boksen (skriv www.mad-bats.tk) 5. Angiv bagefter om der skal åbnes i eget eller nyt vindue i target boksen ved siden af. (i det her tilfælde vil du vel åbne et nyt så vælg derfor _blank)
Rydder op og rydder op - Vil bre gerne have en status fra folk...
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.