nej det er det ikke. Det er noget der sker pludselig mens jeg sidder og arbejder i et ark. Pludselig er en celle udgangspunkt og flytter jeg musen til venstre bliver alt markeret fra den pågældende celle og til venstre. Der sker ikke alle åbne ark - og jeg kan ikke foretage mig noget som helst i Excel. Det eneste er ctrl-alt-delete. Lukke windows helt ned og starte igen. Jeg kan ikke selv finde ud af at skabe problemet. Det kommer pludselig. Nogen gange er der måneder i mellem - og som idag kun timer?
Det kunne også godt lyde som om musetasten måske "hænger" ind imellem. Prøv evt. at trykke flere gange på tasten for at se om tasten kan løsnes igen. Har du mulighed for at prøve en anden mus, vil det selvfølgelig være det bedste.
Jeg ved det ikke 100%, men mener at musen IKKE gør noget før tasterne aktiveres. F.eks. vil musen ikke markere et område, medmindre en tast er aktiveret. Så jeg vil umiddelbart tro, at det på en eller anden måde har noget med musen at gøre.
Jamen musen er ikke trådløs - og det er kun i Excel problemet opstår. Hvis jeg f.eks. fra den celle der er udgangspunkt flytter lidt nedad - og dererfter ikke rører musen mere, så fortsætter den bare nedad i en uendelighed. (Jeg har heller ikke nogen papirer liggende på tastaturet, som måske kunne trykke en knap ned). Når problemet opstår, så kan jeg ikke lukke filen eller for den sags skyld foretaget noget som helst. Kun ctrl-alt-delete og afslutte excel. Når jeg åbner excel igen, så fortsætter problemet. Først når computeren har været lukket helt ned. Men lige nu, så fungerer det fint (efter spørgsmålet er stilet, så kommer fejlen ikke - ret typisk!)
Det du beskriver passer faktisk helt præcist på et problem med musetasten.
Prøv f.eks. at trykke tasten ned. Så snart tasten er trykket ned, er alle tastaturfunktioner låst (bortset fra nogle få som f.eks. Ctrl-Alt-Del der næsten altid er tilgængelig).
Formålet er at simulere en fejl på musetasten (dvs. at den er trykket ned), så du kan se, hvad der sker, og hvad du kan og ikke kan. Det kan måske give dig en ide om det var det, der skete for dig.
Jeg kan godt se hvad du mener. Næste gang problemet opstår, vil jeg prøve at tage musen ud af computeren, og se om det så stopper. Det er det du mener, ikk?
Det er selvfølgelig en mulighed, men nogen gange er det tilstrækkeligt at trykke gentagne gange på tasten. Derved kan man ofte få den "rykket" løs igen.
Som du skriver, så virker musen jo nu, så det ville sandsynligvis også have været tilstrækkeligt at give din mus lidt BANK!
Jeg kan ikke få "problemet" til at opstå igen - men jeg undrer mig bare over, at hvis det er musen, hvorfor alle andre åbne programmer virkede fint. Men jeg vender retur, så jeg har haft mulighed til at prøve den "voldelige" metode.
Jeg har haft et tilsvarende problem med er Shift tast der hang en gang imellem. Problemet opstod typisk i Access, hvorfor jeg selvfølgelig troede det havde noget med Access at gøre. Problemet kunne opstå, når jeg trykkede på Shift og næste gang jeg trykkede, så forsvandt problemet (af og til) igen. Dvs. problemet kom og gik, uden jeg forstod hvad pokker der skete. Ved et tilfælde lykkedes det mig en dag at få problemet til at forsvinde, da jeg skulle skrive et stort bogstav, og trykkede på (den rigtige - der er jo to) shift tasten, og så virkede alt normalt igen. Det er nu et par uger siden - og problemet er faktisk ikke kommet tilbage. Hvis problemet begynder at optræde igen, så bliver tastaturet pensionet.
Jeg tror faktisk at der er en excel / systemfejl. Jeg har også oplevet det flere gange. Musen hænger kun i excel og det eneste, der hjælper er at boote igen.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.