09. maj 2004 - 08:56Der er
11 kommentarer og 1 løsning
Hjælp til D-link router
Hej Eksperten.
Jeg har en D-link 614+ router, som bare har kørt som en drøm indtil igår, da den pludselig begyndte at smide mig af nettet. Først troede jeg det var TDC der var problemer med, men hvis jeg flytter netkablet direkte ned i min pc og skriver min IP ind hopper den på med det samme, hvis jeg så fjerner min IP adresse igen og flytter kablet tilbage i routeren kan den pludselig godt gå på nettet, men det vare bare en 30min så smider den mig af igen, gør jeg så ovenstående igen virker det igen 30min. Hvad kan der være galt?? Jeg prøvede at opdatere firmewaren også men uden held, jeg har skiftet mit ADSL modem og kabler stadig uden hjælp, så det må næsten være routeren, men hvorfor lige pludselige begynde at skabe sig når den har kørt så godt, og jeg har ikke lavet nogen ændringer nogen steder.
Jeg har været ved at kigge mig lidt omkring, og jeg kan ikke finde et sted hvor jeg kan renew DHCP, jeg har også prøvet at kigge i logbogen, men der er heller ingen fejl, men det kunne godt værer noget med det at gøre tror jeg, siden der går omkring en time og så bliver jeg smidt af. jeg syntes bare det er underligt at jeg kan sætte modemet direkte til min pc og skrive min fast IP ind og så springer den på, for derefter at sætte det tilbage i ruoteren og fjerne min faste IP igen og så smutter den på nettet med det samme, og stadig med den IP som den for tildelt af DHCP på routeren.
ja er sikker på at du har den DHCP Renew og DHCP release under status og den de to knapper er under wan hvor du har oplyst hvad din ip er ude på internet og hvad dns du har
jeg har lavet et link til hvordan min d-link 614+ ser ud (pas det kan tage et stykke tid da bilder er i høj kvalitet )
øhh nu lyder det her nok åndsvagt, men den har lige smidt mig af ige, og denne gang tænkte jeg at jeg ikke ville til at bytte kabler igen, men blev ved med at prøve at lege med routeren, bla. som du siger med at renew DHCP, nen det hjælper ikke, jeg kan bare ikke forstå at jeg har en fast IP fordi jeg også har en webserver på routeren, så prøvede jeg at sille routeren til dynamisk IP og så sprang den på, er det ikke mærkligt, men jeg ved ikke om det holder det kan jo værer den smider mig af igen
nej det er du ikke der er forde at TDC kræver at få router til at skife til samme ip og så når router benækter at skifter så stå de bare fast en til en af den overgiver sig. hvis du sætter den på dynamisk ip vil router giver tdc lov til at renew ip adresse men prøve at sende et Request om at beholde den gamle ip adresse.
jeg har ikke fast ip adresse men har aldrig skifte ip det vil sige at router prøver at beholde den ip adresse den har.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.