Avatar billede massman Nybegynder
17. maj 2004 - 16:40 Der er 13 kommentarer og
5 løsninger

Blæser til stikkontakt

Jeg har et computerbord som har et skab beregnet til at sætte compen i. Problemet er at bordet står helt oppe af væggen så mit kabinet står faktisk i et næsten lukket rum og det bliver riiiimelig varmt derinde.

http://hjem.tele2adsl.dk/mass/stuff/bord.gif

Jeg har tænkt på at skære et hul i siden af skabet og sætte en blæser derind, fx sårn en her: http://www.chippen.dk/info-blaesere/blaeser-120mm/Power-Transparent-120.shtm - men den skal vel have strøm fra compen? og det vil være lidt irriterende at der går en ledning fra compen til siden af skabet som man så skal til at rode med hver gang man tager compen ud.


Så hva jeg spørger om, er om man enten kan fixe så blæseren kan sættes til stikkontakt med en omformer af en slags, eller endnu lettere; om der findes lydsvage blæsere/ventilatorer som er lavet til strømstik?

Det er irrelevant hvordan blæseren/udskæringen ser ud, da det ikke kan ses under bordet, det eneste krav er at det er lydsvagt, rimelig effektivt og kan sættes i stikkontakt.
Avatar billede hadaps Nybegynder
17. maj 2004 - 17:39 #1
hvis du går efter en billig løsning, kan du bare tage en transformer fra et aflagt apparat, og klippe stikkene af både blæseren og transformeren, herefter sætter du transformeren på, og du har det du ønsker.
Når du leder efter din transformer, skal du nok lige se på, hvad output spændingen er. Hvis blæseren er fra en computer, skal du ikke vælge en transformer, som er over 12V.
Men da du siger den skal være lydsvag, skal du nok ned omkring 5 - 6V, som også skulle være til at finde.
Avatar billede hadaps Nybegynder
17. maj 2004 - 17:42 #2
i dit tilfælde ville jeg nok vælge en stor blæser, som bliver sat til lave omdrejninger, da det giver mindre støj, end en lille ved mange omdrejninger.

Desuden ville jeg montere 2 blæsere bagpå, en for oven til at suge den varme luft ud, og en for neden, til at blæse frisk luft ind - på den måde opnår du bedst udskiftning af luften
Avatar billede massman Nybegynder
17. maj 2004 - 21:11 #3
Skulle nok lige have skrevet at bordet står i et hjørne: http://hjem.tele2adsl.dk/mass/stuff/vaeg.png

Mener du jeg skal montere blæserne sådan for at få bedst gennemstrømning? http://hjem.tele2adsl.dk/mass/stuff/huller.png
Avatar billede Beach Mester
18. maj 2004 - 00:53 #4
Hvis du vil have den optimale og mest lydløse løsning på dit problem, så skal der helt andre boller på suppen:-)

Start med at afmontere siderne i dit kabinet så alt din hardware er blottet. Lav derefter et (eller endnu bedere 2) 120mm huller øverst / bagerst til venstre i skabet til udsugning. Til indsugning laver du tilsvarende et (2!!!) 120mm huller nederst i højre side af skabet.
Så finder du 4 gode fluid-fans (måske: 120mm Papst 4412 F/2GL Low Noise blæser) på 120mm og montere dem så der bliver suget kold luft ind ved dine fødder, og suget varm luft ud øverst i skabet.

Den Pabst 4412 jeg har foreslået bruger 1,25Watt og 4 stk. giver jo så 5 watt. Hvis du finder en 6volt strømforsyning (omformer) fra en ??? så kan du sætte alle fans paralelt med spændingen og få 4 fans der kører med 6V hvilket giver et pænt airflow og næsten ingen støj. Har du en 12volt omformer så sætter du dine fans parvis i serie med spændingen. Igen får du 4 fans der får 6 volt og lav støj.

Forsyningsspændingen kan du regne dig frem til, men er du ikke helt med på hvordan man gør dette så start med at tilslutte en fan. Lad den kører mens du sidder med omformeren i hånden. Bliver den mere end lun så er den for lille og kan ikke bruges. Kan du ikke mærke nogen varme i omformeren efter 2-3 min. drift så sætter du endnu en fan på og gentager forsøget.... Når du har alle 4 fans på så er den hjemme og det hele kan monteres.

Grunden til at jeg ville vælge at vende luftstrømmen så den suger ved dine fødder og puster ind mod væken??? Du vil i løbet af 5 minutter gå total kold over den strøm af luft der suser ud omkring dine fødder. Tro mig, har prøvet det et par timer, og det er absolut ikke morsomt:-(

Hvis du finder en omformer og nogle fans du vil bruge (husk at skrive hvor mange du vil bruge!) så kan du poste data for dem her, så vil du hurtigt få at vide om din omformer er fornuftig til projektet.

Du kan godt købe 230volt fans i 92/120mm men de koster langt mere end det gør at lave ovenstående setup. Jeg købte selv for ca. 10 år siden 2 80mm fans til 220volt og måtte bløde omkring 250,- pr. stk. Så det er ikke den vel du skal gå *G*

//Beach
Avatar billede vallemanden Nybegynder
18. maj 2004 - 05:26 #5
Hej

kig her
http://www.elkuglen.dk/acatalog/Str_mforsyninger___batterieliminatorer.html
Køb nr 4, den der hedder 3 - 12Vdc 1250 mA Switch Mode Strømforsyning reguleret

så skulle du være dækket ind og der kan du også sætte hvor mange volt de skal have

Vallemanden
prog@night.dk
www.night.dk
Avatar billede vallemanden Nybegynder
18. maj 2004 - 05:26 #6
Multi switchmode strømforsyning med 6 forskellige udskiftelige stik
kan indstilles til 3 / 4,5 / 6 / 7,5 / 9 / 12 Volt


pris:  DKK 187,50 Inkl. Moms
Avatar billede massman Nybegynder
18. maj 2004 - 12:21 #7
Tak for alle de venlige og brugbare svar :)

hadaps> God ide med gamle transformere. Passer godt til min SU økonomi :>
Nu har jeg aldrig rodet meget med elektronik, men er det noget der kan klares med en bidetang og lidt afisolering af ledninger?

beach> Det ville selvfølgelig være bedst hvis det var muligt at indsuge luft fra benene og udblæse luft på den anden side af kabinettet ind imod væggen, men bordet står næsten helt oppe af væggen (ca 1cm og kan ikke flyttes... lille kollegieværelse) og det vil nok ikke skabe god ventilation.
Derfor tror jeg at jeg bliver nødt til at have både ind- og udluftning imod midten af bordet, altså ved benene. For lige at være sikker før jeg begynder at bore:
http://hjem.tele2adsl.dk/mass/stuff/huller2.png
Udluftning skal vel i hvert fald være ved 2, men hvor skal indsugning være? Ved 3 eller 4?
Har kun tænkt mig at bruge 2 blæsere, men hvis jeg en dag udvider til 4 hvor skal de så placeres?

vallemanden> Tak for henvisningen og jeg vil købe den strømforsyning hvis jeg ikke finder en gammel.
Avatar billede vallemanden Nybegynder
18. maj 2004 - 12:28 #8
Jeg ville nok vælge at lave hullerne på den side der ikke vender ind under bordet, da det vil gøre at støjen vil blive mindre
Avatar billede hadaps Nybegynder
18. maj 2004 - 12:31 #9
sådan ca... du skal dog også lige have samlet det igen ;)
men det kan du klare med et par samlemuffer, hvis det alligevel bare skal sidde gemt af vejen - så er det klart det nemmeste...
Avatar billede massman Nybegynder
18. maj 2004 - 12:59 #10
vallemanden> Ja det ville være bedst, men bliver udluftningen ikke dårlig når der kun er 1cm mellem bordsiden og væggen? ( http://hjem.tele2adsl.dk/mass/stuff/vaeg.png )
Avatar billede vallemanden Nybegynder
18. maj 2004 - 13:34 #11
Jo det har du nok ret i, kunne ikke rigtig lige finde ud af om det var på siden eller bagsiden der var så tæt på vægen :-/
Avatar billede Beach Mester
18. maj 2004 - 23:52 #12
Hvis du vil følge den opskrift du har lavet her:
http://hjem.tele2adsl.dk/mass/stuff/huller2.png
Skal du have suget luft ind på 4 og pustet luft ud på 2

Du skriver at der "kun" er 1 cm. imellem væg og skabet. Det er godt nok ikke ret meget og vil give en del støj hvis du vælger at puste luften ud med fuld skruge på dine fans, ind mod vægen. Men hvis du vil have optimal køling så skal du måske ofre 1 enkelt, max. 2 cm. af dit frimærke store værelse og rykke bordet det lille stykke ud. Derved kan du følge min opskrift (statende med 2 fans i alt) og få en langt bedere køling. Oven i hatten kan du senere i projektet tilslutte en lille fancontroller så du kan jurstere dine fans RPM (omdregninger) til den temp. du vil tillade i skabet. Hvis dine fans kører med lav RPM kan du sætte dit bord tættere til vægen uden at der opstår støj.

På den måde kan du rent faktisk trimme dit setup så du både opnår maximal køling og minimal støj hvilket vel er det vi alle ønsker i den sidste ende:-)
En simpel fancontroller kan ->alle<- skruge sammen for 35-50 dask!

Den nemme løsning du søger med at der konstant bliver pustet luft ud på dine ben. Det er absolut ikke morsomt. Selv om sommeren hvor der er varmt og klamt og man bare ønsker at der bliver sendt lidt luft rundt, vil det til sidst drive dig til vanvid!!!
Det er da ganske dejligt de første 10-15 minutter men så.... Husk på at vi (mange af os) bruger mange timer om dagen / ugen foran den her plage vi har købt (Læs: Computer) og selv om jeg ikke selv syntes jeg er sart så vil jeg hellere arbejde i en sorteringshal hvor vinden vælter ind (hæhæ.. Det gør jeg så også) end at blive udsat for en fast strøm af luft rundt omkring mine ben (er gået over til de korte bukser).

Så brug et par dage mere på at lege med de 2 cm. du mister på frimærket, og en fancontroller. Det vil både du selv og de tøser du slæber med hjem sætte pris på *S*

//Beach
Avatar billede vallemanden Nybegynder
19. maj 2004 - 01:35 #13
->beach
de fleste blæsere vil helst have 7V til at starte op på(Dette gælder selvfølgelig ikke alle)
Avatar billede Beach Mester
19. maj 2004 - 11:00 #14
--->vallemanden
Det kan godt være du haar ret, har du aldrig selv haft en ny fan i hånden der ikke også kunne starte op med 5V:-) Men du er inde på noget fornuftigt da de med tiden bliver noget sløve pga. støv mm. og derfor bør man nok tænke på at starte dem op med en større spænding. for at være sikker på at det hele svinger som det skal.

/Beach
Avatar billede massman Nybegynder
20. maj 2004 - 23:12 #15
Min far havde en gammel industriventilator, den larmer godtnok en lille smule men den kan godtnok puste noget luft igennem :>

Regner med at udvide med 1-2 ekstra (silent) blæsere før sommeren kommer for godt igang. Takker mange gange for de venlige råd og har kun et enkelt spørgsmål tilbage; Hvordan skal ledningsføringen mellem blæserne være? Kan huske noget fra fysik om parallelt og en anden slags men det er liiige lovlig langt væk :>
Avatar billede Beach Mester
22. maj 2004 - 02:46 #16
Det er nemt nok:-)

Hvis du vil sætte dine fans serielt så sætter du dem-->
+pol fra strømforsyning til +pol på fan1, -pol fra fan1 sættes til +pol på fan2 -pol fra fan2 sættes til +pol på fan3 osv osv osv... sidste -pol på fan(x) sættes til -pol på strømforsygning.
Formel:
Føder du dine fans med en spænding på 12volt, og har 2 fans får hver fan 12volt/2volt=6volt.

Hvis du vil sætte dine fans i paralel så sætter du dem-->
+pol fra strømforsyning til alle +poler på dine fans
-pol fra strømforsyning til alle -poler på dine fans
Formel:
Føder du dine fans med en spænding på 12 volt, og har 1 eller 1000 fans så får hver fan 12volt spænding.

//Beach
Avatar billede vallemanden Nybegynder
22. maj 2004 - 03:15 #17
Eller du kan tage 12V+(rød) og sætte til fan + og 5V+(gul) til Fan- og de vil få 7V hvilket de fleste fan's skal have for at starte op

V
Avatar billede massman Nybegynder
22. maj 2004 - 11:55 #18
Jeg takker mange gange for jeres hjælp =)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester