Avatar billede kalleballe Nybegynder
19. maj 2004 - 21:02 Der er 8 kommentarer og
1 løsning

computer fryser med D-link trådløst kort og D-link acces point

Det hele går fint men med random mellemrum fryser maskinen og må genstartes....

Jeg har prøvet med 2 forskellige maskiner, - frøs begge to, - den ene dog ikke så ofte som den anden.

Hvordan kan det mon være?

vh
KalleBalle
Avatar billede kenp Novice
19. maj 2004 - 21:12 #1
det skulle vel ikke være et DWL-650 trådløst netkort?
Avatar billede kalleballe Nybegynder
19. maj 2004 - 21:14 #2
jo det er det
Avatar billede tonnybrandt Nybegynder
19. maj 2004 - 21:14 #3
Hvilke styresystemer er der på de 2 maskiner ?
Avatar billede kalleballe Nybegynder
19. maj 2004 - 21:15 #4
nææ det er DWL 520 kan jeg se
Avatar billede tonnybrandt Nybegynder
19. maj 2004 - 21:18 #5
Et sådant har jeg prøvet at installere, men jeg havde ikke nogen problemer med det. Det var altså også en nyinstalleret xp maskine.
Avatar billede kenp Novice
19. maj 2004 - 21:21 #6
Du er desværre ikke den eneste som har problemer med dwl-520, det er der mange som har haft! for det har været forskellige fejl på, det kan være det samme du er ramt af! kommer der nogen fejl i eventvieweren når den er gået kold! (du kan se det efter en genstart)

og er det med bestemt tidsinterval?
Avatar billede kalleballe Nybegynder
20. maj 2004 - 07:33 #7
Hej, - maskinen frøs IGEN og nu er jeg så tilbage til normalt netværk :-( Jeg har prøvet med xp prof og den maskine kortet skal bruges i bruger xp home.

Det er som om at det bliver værre og værre ;-) Min maskine var også helt ny.
Første gang kunne jeg vel være på internettet i 5-10 min, - nu er det frysning bare jeg kobler mig på internettet - så det er altså når jeg vil på internet at den fryser, - ved opstart af windows, - altså når selve windows starter er der også et kort øjeblik hvor maskinen fryser men så kommer den dog videre.

På min gamle win xp proff maskine frøs den med jævne mellemrum, - dog måske efter 6-8 timer, - dette hold dog også op ved at skifte tilbage til det gamle net.
Avatar billede kalleballe Nybegynder
20. maj 2004 - 12:03 #8
Jeg så lige på:
http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detail/-/B000063XJ7/104-9107745-6006324?v=glance

at jeg ikke er den eneste med dette problem, - det virker som om kortet simpelt hen sucks, - nu var det jo ikke så dyrt men når det er lige til skraldespanden skulle man måske gøre noget ved det. Det er squ for dårligt!!
Avatar billede kalleballe Nybegynder
29. september 2004 - 21:59 #9
lukker
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester