19. maj 2004 - 23:36Der er
8 kommentarer og 2 løsninger
Kan man raduere v.hj.a. script?
Jeg spekulerer på, om man kan graduere en side med disse farver:
I toppen (#3FACE8): R: 63 G: 172 B: 232
I bunden (#E9F5F5): R: 233 G: 245 B: 245
Det er til et lille firma, og de har fået lavet deres visitkort med denne graduering.
For at skabe synergi, kunne det være smart at lave det samme på deres hjemmeside. Håber på en masse gode forslag, og sætter gerne point op, hvis det viser sig at være et større arbejde.
Skal lige huske at sige, at det kunne være smart, hvis siden blev gradueret uanset hvilken opløsning brugeren benytter.
Jeg har forsøgt at lave det i PS (1x1500), men det lykkes mig altid at få hakkede overgange med 16 bit. Derfor kunne det være smart at scripte sig ud af det.
Man vil sikkert kunne sætte det via noget CSS, men så vil det ikke blive optimalt da det så sikkert kun er IE der understøtter det.
En anden ting: det er ikke smart at lave billedet 1 bred. på den måde skal en browser gentegne det mere end 1000 gange hen sidenlænt og tager en DEL cpu/ressourcer på computeren der viser billedet) Jeg har haft dårlige erfaringer med det og nået frem til at et bredere billede ikke fylder meget mere, men kraftigt nedsætter f.eks. load på min bærbare der kun er 600 mhz.
og med hensyn til at billedet hakker. ja, når du vælger en gradient så vil det i langt de fleste tilfælde gør det. også selvom du går op i stor farvedybde med 256 farver eller endda selv som en png i 24 bit vil du kunne se det (+ ha en baggrund der fylder 80-120kb). det er en af de ulemper der er ved gradients og er derfor de færreste site egentligt bruger dem. Men jeg vil anbefale en PNG-8 med 128 farver .. man vil kunne se lidt hakker men det er meget lidt.
Jeg har også tænkt lidt nærmere over det, og det vil give nogle problemer i sider med variende højde.
Jeg synes ikke selv om en gradueret baggrund, men nu er alt andet materiale lavet med den graduering og i de farver, så jeg må lave det som jeg bedst kan i Photoshop. Og forøvrigt, tak for tippene, dawin_dk. Jeg synes dog ind imellem, at man støder på nogle sider med perfekte graduerede baggrunde, men jeg synes det hovedsageligt er på amerikanske sider - hvilke også lader meget tilbage at ønske mht. design :o)
Kan I ikke lægge et svar begge to? Tak for rådene :o)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.