Avatar billede thedeathart Nybegynder
20. maj 2004 - 19:46 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Opbygning af "Opret Bruger" system med bekræftelseslink

HEy..

Jeg har et system med nolge medlemmer, og noget script til oprettelse af en bruger..

Men jeg kunne godt tænke mig, at der skal sendes en email til mig, først, så jeg kan bekræfte godkendelse..

JEg vil gerne kode selv, men jeg er i tvivl om hvordan jeg skal opbygge det..

Bruger mysql som database.
Avatar billede leif Seniormester
20. maj 2004 - 19:52 #1
Jeg ville måske lave den simple at man i databasen sætter en værdi med fx. 0 og det betyder at de ikke kan logge ind i systemmet og når du så godkender dem bliver den sat til 1 så de kan logge ind.

Det betyder så at din login skal tjecke på om hvad der står i værdien, på den måde kunne man reelt også lave andre former for status, fx. 2, som kunne betyde du er midlertidigt lukket kontakt venligst webmaster.
Avatar billede thedeathart Nybegynder
23. maj 2004 - 23:12 #2
okay.. det gjorde jeg så :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester